Bodrum - starożytne Halikarnas

Bodrum (starożytne Halikarnas) jest 25 tysięcznym miastem leżącym nad Morzem Egejskim. Przed wyjazdem czytałem, że jest to jedno z najładniejszych miast Turcji i jedno z najbardziej europejskich. Nazywane jest często tureckim St. Tropez. Przed wyjazdem nie dowierzałem, po przyjeździe... nigdy nie byłem w St. Tropez, ale jeżeli podobne jest do Bodrum to chcę tam dotrzeć :)

 

Samo miasto jest bardzo ciekawym miejscem, które można śmiało polecić jako obiekt zwiedzania. W mieście sztandarowymi miejscami wycieczek jest mauzoleum króla Mauzolosa (stąd nazwa tego typu budowli), zamek zakonu św. Jana (zdjęcia z galerii), jak również promenada wzdłóż morza i amfiteatr położony blisko głównej drogi.

Do mauzoleum nie dotarliśmy, ale za to zwiedziliśmy zamek Joanitów. Jest to olbrzymia budowla warowna położona nad samym morzem. W środku znajduje się muzeum archeologii podwodnej. Wszędzie znajdują się eksponaty wyławiane z okolicznych wód. Bardzo dużo jest amfor na wino. Godne polecenia jest zwiedzenie poszczególnych wież, a w szczególności wieży angielskiej w której można zobaczyć między innymi bardzo ciekawe modele statków oraz różnego typu zdobycze łowiecke (m.in. lew). Widoki rozpościerające się z murów zamku również robią ogromne wrażenie.

Warto również wybrać się na spacer po centrum Bodrum, jak również promenadą wzdłuż morza od centrum, aż do dyskoteki Halikarnas. My byliśmy wieczorem i widoki są naprawdę ciekawe. Bardzo dużo stoisk handlarzy i spokojnych restauracji nad brzegiem morza.

Polecam również wycieczkę po porcie. Sam zaczynam pływać na jachtach i widok charakterystycznych jachtów tureckich zrobił na mnie ogromne wrażenie (zdjęcia w galerii).

Jak dojechać?

My z miejscowości Bitez docieraliśmy do Bodrum dolmuszami. Są to małe busiki kursujące po okolicznych miejscowościach. Busiki kursują co 15 minut. Koszt przejazdu do Bodrum to coś około 4-5 pln. Autobusy dojeżdżają do centrum do dworca autobusowego i stamtąd również ruszają w drogę powrotną.

Forum

Dyskusja o Bodrum na forum

Odnośniki

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bodrum - Bodrum w Wikipedii

http://przewodnik.onet.pl/1256,1823,1230071,,,,Bodrum,artykul.html

http://turystyka.gazeta.pl/Turystyka/1,81945,2704651.html

GALERIA

K2_READ 3129 K2_TIMES K2_LAST_MODIFIED_ON SUNDAY, 02 APRIL 2017 19:19
K2_MORE_IN_THIS_CATEGORY Bitez »
Top