Bastia

Bastia - drugie co do wielkości miasto Korsyki zachowało w swojej starej części pierwotny charakter wyspiarskiego miasta. Podzielone jest ono na Terra Vecchia, teren dawnej wioski rybackiej Cardo i Terra Nova, która powstała w 1380 r. w części genuańskiej. Centralną część Terra Vecchia stanowi Plac St-Nicolas, na którym wznosi się pomnik poległych żołnierzyposąg Napoleona oraz Pawilon Muzyczny. Na północ od St-Nicolas stoi siedziba władz miasta Hotel de Vill, a dalej niewielki kościół Norte Dame de Lourdes.

Stary Ratusz miejski usytuowany jest przy położonym na południe od St-Nicolas  Placu de l`Hotel de Ville. Nieopodal  znajduje się skromna, choć pokryta wewnątrz piękną boazerią Chapelle St-Roch zbudowana po epidemii dżumy w 1598 r.  Obok stoi zdobiona złotem, aksamitami i marmurami Chapelle de l`Immaculle.  Nad placem dominuje jednak wznoszący się wysoko ponad portem, pełen przepych kościół St-Jean-Baptiste. Wybudowana w XVII w. barokowa świątynia z dwiema dzwonnicami jest przy tym największym sanktuarium na Korsyce.

Plac de l`Hotel de Ville oddalony jest o jedną uliczkę od nowoczesnej nabrzeżnej promenady Quai des Martyrs de la Liberation, przy której skupiło się mnóstwo lokali gastronomicznych z tarasami.

Wąskie uliczki wokół Starego Portu ( Vieux Port ), który był niegdyś centrum średniowiecznego miasta, założonego wokół wioski rybackiej Cardo, cechują mroczne zaułki i przejścia pomiędzy wysokimi domami. W porcie na wodzie kołyszą się jachty i kutry. Okrążając Stary Port dochodzi się do Place du Donjon, gdzie znajduje się zbudowana w 1453 r.  twierdza.

Obok  Pałac Gubernatora stoi  Bastia -wieża obronna, od której miasto wzięło swoją nazwę. U stóp twierdzy rozciąga się Jardin Romieu, do którego prowadzą schody łączące port z cytadelą. Przy południowym krańcu cytadeli stoi katedra Ste-Marie oraz zbudowany w latach 1540-1801 Pałac Biskupów i piękna barokowa Chapelle Ste-Croix, którą zdobią aniołki i roślinne ornamenty.

Idąc dalej wzdłuż portowego basenu dochodzi   się do wysuniętego głęboko w morze mola Jetee du Dragon. Z jego końca rozciąga się wspaniały widok na miasto i morze. 

GALERIA

K2_READ 3759 K2_TIMES K2_LAST_MODIFIED_ON TUESDAY, 05 SEPTEMBER 2017 20:36
Top