Pamukkale - wapienny cud natury

Pamukkale jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Turcji. Nazywane jest bawełnianym zamkiem. Czytałem wcześniej o tym miejscu, ale widok jaki zobaczyłem przeszedł moje oczekiwania.

Miejsce to słynie z wapiennych tarasów, które przez wieki tworzy spływająca zboczem woda bogata w wapień. Całe zbocze góry jest białe. Wszędzie płyną małe strumyczki ciepłej termalnej wody. Dla turystów, ze wzgłędu na ochronę tarsów, dostępne są tylko niektóre obszary, ale i tak robią one ogromne wrażenie.

Kolejną atrakcją tego miejsca jest termalny basen kleopatry. Podobno sama Kleopatra kiedyś w nim się kąpała wraz z Markiem Antoniuszem. Dodatkową atrakcją basenu są ruiny w postaci bloków budowli, kolumn zanurzone w wodzie.

Warto również wyruszyć na zwiedzanie ruin starożytnego miasta Heriopolis. Niewiele z niego zostało po licznych trzęsieniach ziemi. Drugim powodem dużych zniszczeń również jest niskiej jakości budulec z jakiego były tworzone zabudowania. Mimo to, przy odrobinie wyobraźni można poczuć się jak za dawnych lat i wyobrazić sobie jak toczyło się życie starożytnych greków.

Jak dotrzeć?

My do Pamukkale wybraliśmy się z Bodrum z lokalnym biurem podróży. Cena takiego rozwiązania to 27 euro od osoby (połowę ceny wycieczki z hotelu). Autokar zabrał nas z hotelu o godzinie 5 rano i następnie zabrał do Pamukkale. Na miejscu oprowadził nas przewodnik mówiący po angielsku, a następnie mieliśmy chyba około 2 godzin do swojej dyspozycji. O określonej wcześniej godzinie wyruszyliśmy w drogę powrotną. W trakcie powrotu czekał na nas obiad (średnia jakość) i obowiązkowa w Turcji (również z wycieczkami hotelowymi) wycieczka po manufakturze dywanów. Do hotelu dotarliśmy na 22.

Takie rozwiązanie jest również ciekawe, ze względu na różnorodność narodowości ludzi z jakimi jedziemy. Z nami do Pamukkale wybrali się Polacy :), Anglicy, Rosjanie, Niemcy i nawet grupa hindusów.

Z czystym sumieniem polecam taki wybór sposobu podróży.

GALERIA

K2_READ 4336 K2_TIMES K2_LAST_MODIFIED_ON SUNDAY, 02 APRIL 2017 19:22
K2_MORE_IN_THIS_CATEGORY « Bodrum - starożytne Halikarnas
Top