Helsingor

Położenie Helsing?r w Cieśninie ?resund już od czasów Wikingów miało znaczenie dla żeglarzy. Wikingowie mieli tam swoje miejsce spotkań przed wyprawą. Miasto leży w miejscu, gdzie cieśnina między Danią i Szwecją jest najwęższa.

Jego prawdziwy rozwój nastąpił od roku 1426, kiedy to król Eryk Pomorski (książę Bogusław z Darłowa) nadał miastu prawa kupieckie. W 1429 roku Eryk Pomorski wprowadził prawo, według którego wszystkie statki przepływające przez Cieśninę ?resund musiały płacić Danii cło w Helsing?r. Równocześnie z przymusowym postojem wszystkich statków w mieście rozwinął się handel na międzynarodową skalę. O latach świetności miasta świadczą doskonale zachowane i ciekawe budynki w mieście. Na rynku, Axeltorv, obok pięknego Ratusza stoi pomnik upamiętniający króla Eryka Pomorskiego i 500-lecie praw kupieckich miasta.

W pobliżu miejsca, gdzie Cieśnina ?resund jest najwęższa stoi zamek Kronborg, najpiękniejszy renesansowy zamek w całej północnej Europie. W 1420 roku Eryk Pomorski zbudował twierdzę Krogen, którą w 1574 roku król Frederik II przebudował na zamek renesansowy, Kronborg. Mimo, że zamek prawie doszczętnie spłonął w 1629 r., to kilka lat później odbudowano go zgodnie z pierwotnym oryginałem. Dzisiaj znany jest na świecie jako zamek Hamleta i choć sam Szekspir najprawdopodobniej nigdy tu nie był, to  są dokumenty, że na zamku przebywało wielu jego przyjaciół, aktorów z gościnnymi występami.  W zamku zwiedzać można komnaty królewskie, kaplicę oraz długą na ponad 60 m Salę Rycerską, będącą najstarszym renesansowym pomieszczeniem w Danii. 

GALERIA

K2_READ 803 K2_TIMES K2_LAST_MODIFIED_ON WEDNESDAY, 05 APRIL 2017 20:14
K2_MORE_IN_THIS_CATEGORY « Arhus Kopenhaga »
Top