Bruksela

Z czym kojarzy Ci się Bruksela? Z Parlamentem Europejskim i dotacjami? Witaj w klubie. Ja do tej pory miałem również takie zdanie o tym mieście, ale muszę przyznać, że po przybyciu na miejsce zrobiło na mnie ono bardzo pozytywne wrażenie i odkryło bardzo wiele ciekawych miejsc.

Należy zacząć od tego, że miasto to całkiem inny charakter zabudowy niż miasta które można spotkać w Polsce. Cała Bruksela wygląda jak stare miasta naszych głównych metropolii. Nie licząc obszarów biurowców Bruksela składa się z ciasno ustawionych jedna przy drugiej kamieniczek dwu, trzy piętrowych oraz pomiędzy nimi wąskimi uliczkami. Po pierwszym spacerze można sobie zadać pytanie - jak oni tutaj poruszają się samochodami? Co z korkami? Na te pytania znalazłem odpowiedź już podczas podróży z lotniska. Bruksela, zresztą tak samo jak cała Belgia, jest doskonale zorganizowana pod względem komunikacji. Po pierwsze miasto to posiada obwodnicę zwaną "Ring" otaczającą miasto. Poza tym posiada również sieć dróg ekspresowych przecinających miasto wszerz i wzdłuż, bardzo często przebiegających tunelami pod ziemią. Jazda po Brukseli to czyta przyjemność, chociaż przyznam że zdarzało mi się stać również w korkach.
Warta podkreślenia jest również wielokulturowość tego miasta. Na każdym kroku można spotkać przedstawicieli różnych narodowości i ras świata i ciężko jest raczej wskazać, którzy z nich mają przewagę liczebną. Czysta symbioza. Jest to z całą pewnością wpływ Unii Europejskiej, ale również historii tego kraju i jego aktywności kolonizacyjnej.
Zwiedzanie
W Brukseli jest bardzo wiele miejsc godnych polecenia. Na mnie szczególne wrażenie zrobiły:
- Atomium, pomnik, olbrzymi model atomu (stacja metra: Heizel)
- Grand Place, stare miasto z mnóstwem kamieniczek, restauracji i innych atrakcji (stacja metra: Brussel Centraal). Szczególnie polecam odwiedzenie tego miasta po zmierzchu. Witryny sklepów z czekoladkami i prezentami na pewno pozostaną Wam w pamięci na zawsze.
- Manneken Pis - symbol "niefrasobliwego ducha miasta", statuetka-fontanna siusiającego chłopczyka (na Grand Place)
- gotycka katedra z XVw. z ciekawymi witrażami (okolice Grand Place)
- Parc du Cinquantenaire z łukiem tryumfalnym i muzeami: sztuki i historii, motoryzacji i militariów (stacja metra: Schuman lub Merode)
- Dzielnica instytucji unijnych (stacja metra: Schuman)
- Basilique Nationale du Sacre-CoeurAdres (stacja metra: Simonis)

Dla ułatwienia zamieszczam mapę metra w Brukseli:

A tak naprawdę, każdy krok, każda uliczka jest atrakcją :)
Wszystkie te atrakcje zwiedziliśmy praktycznie w trzy dni, podróżując wszędzie komunikacją miejską.
Jak dojechać?
My lecieliśmy tanimi liniami więc lądowaliśmy w miejscowości Charleroi którą z Brukselą łączy 30 kilometrowy odcinek autostrady. Możliwe jest również lądowanie na lotnisku znajdującym się w samym mieście. Możliwa jest również podróż z Polski autokarem. Jeżeli chodzi o podróż pociągiem, to znalazłem tylko połączenia z 4 przesiadkami. Nie polecam.

GALERIA

K2_READ 5295 K2_TIMES K2_LAST_MODIFIED_ON SUNDAY, 02 APRIL 2017 20:28
K2_MORE_IN_THIS_CATEGORY Bruksela - Atomium »
Top