Park Narodowy Jeziora Plitwickie

Skoro jesteśmy w Chorwacji i okolicach to po ekstremalnych wyprawach i  wakacjach pod goracym chorwackim niebem proponuję dla ochłody i relaksu spacer po uroczym terenie Plitwickich Jezior.

Park Narodowy Jeziora Plitwickie został utworzony w 1949 roku, ale same jeziora były chronione juz od 1928roku. Wpisany na światową listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w 1979 roku.

Plitwice leżą w regionie o nazwie Lika.  To tu w Wielkanoc 1991 r. rozpoczęła się jugosłowiańska wojna. Serbowie zaatakowali chorwackich milicjantów. W sierpniu 1995 roku w ramach akcji Burza armia chorwacka zmusiła ok. 200 tys. Serbów do opuszczenia ziem chorwackich, do dziś stoi w Lice wiele opuszczonych serbskich domów. Obecnie Serbowie powoli wracają do Chorwacji i próbują odzyskać swoje majątki. Umożliwienie powrotu tej ludności do swoich domów - to jeden z warunków, jakie musi spełnić Chorwacja, aby została przyjęta do Unii Europejskiej. Po pieciu latach Chorwaci odzyskali park.

Park obejmuje fragmenty doliny rzeki Korany z 16 dużymi jeziorami i szeregiem mniejszych akwenów, które ciągną się przez ok. 8 km. Jeziora położone są kaskadowo i połączone szeregiem uroczych wodospadów i kaskad. Trzy czwarte obszaru Plitwic, położonego powyżej 700m n.p.m. porasta gęsty las bukowo - jodłowy, pozostałe tereny to łąki i mokradła.

Symbolem Plitwic jest niedźwiedź. Żyje tu 50 niedźwiedzi brunatnych, jelenie, rysie, dziki, wydry, borsuki oraz czarne bociany, orły złote i sokoły wędrowne, a w jeziorach pstrągi i klenie.

Jeziora Plitwickie leżą w połowie drogi z Zagrzebia do Splitu. Do parku prowadzą dwa wejścia. Polecam uliaz 2 z Velikej Poljany. Stąd kursuje pociąg autobusowy, który rozwozi turystów do różnych miejsc w parku. (przejazd jest wliczony w cenę biletu- bilet jednodniowy 110 Kn, dwudniowy - 130,). Po jeziorze Kozjak kursuje statek (rejs również w cenie biletu)- od wodospadu Kozjak do zielonej polany na Osredaku. W czasie rejsu mijamy wyspę Stefanii - nazwanej tak na cześć księżniczki belgijskiej, która odwiedziła wodospady w 1888r.

Przed rozpadem Jugosławii poniżej wodospadów odbywały się grupowe ceremonie ślubne. Obecnie próbuje się odnowić tę tradycję.

W czerwcu odbywa się doroczny maraton plitwicki.

GALERIA

K2_READ 3230 K2_TIMES K2_LAST_MODIFIED_ON SUNDAY, 02 APRIL 2017 20:22
Top