Kostka brukowa jest bardzo często widzianym tworzywem na podjazdach, placach i chodnikach. Istnieją sytuacje, że układana jest także na ulicach. Skąd wziął się pomysł na tego typu podłoże i kiedy została pierwszy raz zastosowana? Czy każda kostka brukowa jest taka sama?

Bruk – co to jest?

Bruk to po prostu warstwa chodnika, która jest utwardzona za pomocą ułożonej na niej pokrywy ściśniętych kamieni czy też kostek, dla przykładu kamiennych. Drogę układa się na odpowiednim korpusie z tłucznia oraz piasku, które nie są tylko po to, żeby wyrównać podłoże, ale też usuwają opady deszczu. Na samym początku bruk oznaczał nawierzchnię wykonaną z kamienia polnego lub różnej wielkości ciosów kamiennych, inaczej mówiąc kocie łby, ale z czasem termin ten zaczął być wykorzystywany także przy nawierzchniach z kostek kamiennych albo betonowych.

Krótka historia bruku – kiedy został po raz pierwszy położony?

Kostka brukowa była znana już w IV wieku p.n.e. w Rzymie. Całkowicie jej potencjał został odkryty dopiero w II wieku, gdy Rzymianie rozpoczęli tworzenie brukowanych autostrad. Pod koniec II wieku stworzonych było ich już spore ilości. Jakiś czas później drogi budowane z kostki brukowej zaczęły pojawiać się we Francji, Belgii, a także w Egipcie.

Współczesna kostka brukowa jest tworzona w trochę inny sposób, dlatego że w starożytności kładziona była zawsze ręcznie, w wyjątkowych sytuacjach przy pomocy zwierząt. W starożytnym Rzymie, w którym został wynaleziony bruk, tworzenie powierzchni brukowych przyczyniło się do poprawienia funkcjonowania miast, przekazywania informacji, a także dostęp do wielu miejsc, także za granicą. To samo zaobserwować możemy w dzisiejszych czasach, kiedy to ulice – najczęściej w zupełnie inny sposób tworzone, pomagają nam na co dzień.

Kostka, którą znamy dzisiaj stworzona została w XX w. przez Holendrów, ponieważ ich ulice często były zalewane i potrzebowali kostek, które nie będą łamać się i pękać. Na początku Holendrzy umieszczali na utwardzonym piasku, kamienie naturalne czy też wytwory z gliny. Początkowe kostki brukowe były w kształcie prostopadłościanu i miały rozmiar 10 x 20 centymetrów. W dalszym ciągu ten rodzaj betonowej kostki zwie się kostką holenderską. Zrobienie tego typu kostek było tanie, a same produkty bardzo trwałe.

Gdzie w dzisiejszych czasach układana jest kostka brukowa?

Firmy zajmujące się brukarstwem we Wrocławiu bardzo często wynajmowane są do pracy w domach prywatnych, gdzie kładziona jest kostka brukowa na podjazdach, chodnikach, balkonach i tarasach. Też pozostałe miejsca w ogrodzie często wymagają ułożenia kostki. Dodatkowo brukarstwo jest konieczne podczas tworzenia parkingów, deptaków i rynków w miastach. Sporo miejsc we Wrocławiu i innych miastach posiada ułożoną kostkę brukową. Firmy brukarskie mają w swojej ofercie różne typy kostki brukowej i używają je w zależności od miejsca i zaleceń. Przeważnie wykorzystywane są kostki betonowe i granitowe, a także kamienie polne, znane także jako kocie łby, ale również cegły drogowe klinkierowe. Decydując się na idealną kostkę brukową opłaca się podpytać o nią specjalisty. Z pewnością profesjonalną firmę brukarską odnajdziemy we Wrocławiu.