Stawiając dom, w którym będą schody, musimy być wiedzieć, że muszą one spełniać normy, które zawarte były w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Zawarte są tam informacje na temat minimalnych szerokości biegu schodów i głębokości stopni lub maksymalnej wysokości stopni. Wszystko dzieli się na rodzaj obiektu, w którym schody będą montowane i brane pod uwagę jest to czy są to schody zewnętrzne i wewnętrzne. Jakie więc schody możemy wybudować w mieszkaniu dwupoziomowym, a które będą właściwe do budynku opieki zdrowotnej?

Jaka Powinna b być szerokość schodów?

Przepisy dogłębnie opisują jaka może być najmniejsza możliwa szerokość schodów w przeróżnych budynkach. Dla przykładu w budynkach jednorodzinnych będzie to minimum 80cm, jednak bardzo wygodne i najczęściej spotykane są schody, które mają 1,1m. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku mieszkań dwukondygnacyjnych, ale już inaczej będzie w blokach albo obiektach użyteczności publicznej. Schody w tych obiektach muszą mieć co najmniej 120 cm i identycznie jest w przypadku przedszkoli i żłobków. Budynki opieki zdrowotnej dla odmiany powinny mieć jeszcze szersze schody, które osiągają szerokość minimum 140cm. 

Jak wysokie i głębokie powinny być stopnie?

Na podstawie regulacji dotyczących wymagań technicznych, w budynkach jednorodzinnych oraz mieszkaniach dwukondygnacyjnych wysokość stopni nie może przekraczać 19 cm, dlatego, że wtedy będą zbyt strome. Idealna wysokość to między 16 a 18 cm – w takich sytuacjach schody są nade wszystko komfortowe.

Inaczej sprawa prezentuje się w przypadku budynków wielorodzinnych lub użyteczności publicznej, ponieważ tam miara ta nie ma prawa przekraczać 17,5 cm. 

Dodatkowo przepisy zawierają też informacje o ilości stopni albo ich profilu. Budując schody powinniśmy mieć wiedzę, że bieg schodowy nie może mieć więcej niż 10 stopni na zewnątrz budynków i 17 stopni w środku budynków.

Jeśli mowa jest o głębokości stopni to sporo zależy od typu schodów. W przypadku schodów prostych, przepis twierdzi, że stopnie muszą mieć głębokość około 25-32cm. Jeśli natomiast analizujemy schody kręcone, wachlarzowe albo zabiegowe, to musi być to minimum 25cm w nie mniejszym oddaleniu niż 40cm od balustrady. W ten sposób schodzenie oraz wchodzenie po tego typu schodach będzie wygodne i niegroźne. Jeżeli znajdziecie sprawdzonego producenta schodów to bez wątpienia naprowadzi Was na to jakie wartości techniczne muszą one spełniać. Zaufaną firmę znajdziecie z pewnością w Koszalinie.

Przepisy dotyczące barierek przy schodach

Opierając się na Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w kwestii warunków technicznych budynków, przy szerokości schodów większej niż 4 m wypadałoby zastosować nadmiarową balustradę pośrednią.

Ustawa też zawiera wpis na temat największego możliwego prześwitu oraz wymiaru przerwy między fragmentami wypełnienia barierki, która nie może mieć większego rozmiaru niż 12 cm. Ustawa ta uwzględnia obiekty wielorodzinne, szkoły, żłobki i przedszkola oraz zakłady opieki zdrowotnej. Na dodatek poręcze obok schodów, które przytwierdzane są do ścian, powinny być oddalone od nich o co najmniej 5 cm.

Jak widzicie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury całkiem szczegółowo mówi jakie schody powinno się zamontować, ale dalej zostawiaj nam dosyć duże pole do popisu. Dzięki temu oprócz tego, że schody mogą być ładne to będziemy pewni, że są pozbawione ryzyka i zgodne z przepisami. Pamiętajmy jedynie o wynajęciu profesjonalnej firmy do budowy i mocowaniu schodów. Taką bez wątpienia znajdziemy w Koszalinie.

Źródło: Stolmark – schody Koszalin i i na całym Pomorzu