Sporo jest ludzi starej daty, którzy doceniają ciepło w rodzinnym gnieździe dzięki ogrzewaniu drewnem lub węglem w kominku. występują także inne schematy utrzymania ciepła w domu, jak na przykład ogrzewanie gazowe. W niedalekiej przeszłości pojawiły się jednak nowe sposoby z tym związane. Świat rozwija się i wielu zaczyna zwracać uwagę na ekologię broniąc w tym sposobem ziemię najlepiej, jak tylko potrafi. Dlatego też coraz bardziej popularny staje się pellet.

Mamy tu kontakt z typem paliwa grzewczego, który jest w formie grudek. Posiada kształt typowego walca, a do tego jest mały, w brązowym kolorze. Wywodzi się z odpadów rolnych, biomasy, które gładko ulegają rozkładowi. Obliczy pelletu możnawymienić kilka, bez wątpienia muszą być one pozbawione różnych zanieczyszczeń chemicznych i mineralnych:

  • Pellet drzewny z części drzew, kory, gałązek
  • Pellet agro z składników naturalnych jak słona czy rośliny

To też można rozbić na dwie grupy. Pierwsza to działanie w gospodarstwie domowym, resztki z tartaków czy różnego rodzaju zakładów drzewnych.

Druga zaś to pellet przemysłowy, dzięki któremu da się ogrzewać budynki, używa się w przemyśle.

Dlaczego produkt jest tak popularny

Do tej pory ludzie najczęściej ponosili dosyć wysoką cenę za to, aby ogrzać swój dom. Wycieczka do lasu po drzewo, przeliczenie na metry i wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z węglem również nie jest inaczej. Koszt za tonę to kwota wysokości kilkuset złotych. 

Z pelletem jest zupełnie inaczej. Zazwyczaj nabywakupujesię go w niemałych workach pakowanych po kilkanaście kilogramów. Można go użytkować dość długi czas, a poza tym nie mamy problemów z dostarczeniem go do domu, co już jest podstawowym argumentem przemawiającym za pelletem.

Coraz bardziej liczne grono decyduje o zmianie kotła i zamianę na paliwo głównie z czterech banalnych powodów.

  1. Nade wszystko chodzi tu o ochronę przyrody. Ani jeden nie chce, by z jego paleniska wychodził ciemny dym. Ten twór to paliwo nieprawdopodobnie czyste. Na skutek chemosyntezy nie wydziela się bezbarwny i bezwonny gaz ani żadne mieszaniny smolne, więc nie ma mowy o jakimkolwiek zanieczyszczaniu biosfery.
  2. Ważne jest także to, że nie wytwarza on sporej sumy pyłu, jak to jest w przypadku innych wariantów ocieplania.
  3. Jako, że nie produkuje on prochu, czy kurzu to kocioł jest bardzo łatwy w czyszczeniu, a tak naprawdę da się to zrobić nawet raz na kilka dni.
  4. Ostatecznym argumentem jest dość przystępna cena. Oczywiście zależy to od poziomu, jednak porównując to z drewnem czy węglem prawdopodobnie jest to dużo bardziej opłacalne.

W jaki sposób powstaje pellet?

Dużo zależy od tego, jakiktóry materiał mamy. Niemniej jednak start wygląda tu tak samo, ponieważ na samym starcie jest potrzeba rozdrobnienia go na mniejsze kawałki, co jest przyszykowaniem do dalszej obróbki. Może być wymóg suszenia go.

Później mamy styczność z drobieniem, rozpłaszczeniem, a potem przystąpić można do końcowego ruchu, jakim jest już system granulacji. W tym momencie zostaje mu przyznana odpowiednia struktura, czyli jest to najczęściej wspomnianyrzeczony walec niewielkich rozmiarów. Produkt później chłodzi się, pakuje w worki i dostarcza do hurtowni.

Od czego zależy koszt pelletu?

Paliwo dobrej jakości będzie drogie. Najważniejszym czynnikiem, który musi posiadać to certyfikat, który każda firma wydaje testując uprzednio pellet pod kątem jego przydatności handlowej, genezy i innych parametrów. Pomocą dla nabywającego musi być tutaj istnienie znaku wytwórcy. Wtedy możemy mieć pewność, że produkt jest bezpieczny dla nas, dla środowiska i ma klasowe właściwości.

W jaki sposób taki certyfikat ten opał może otrzymać? Twórca musi wysłać okaz do laboratorium, gdzie poddawany jest testom. Po ich ocenie, a także pozytywnej kontroli linii produkcyjnej każdy produkt dostajeotrzymujeswój numer certyfikatu.

Wymienione wyżej czynniki oddziałują na to, jaką klasę otrzyma dany produkt. Definiuje się go w megadżulach na kilogram i wycenia za tonę. Im mniej megadżuli, tym ranga jest niższa. W Polsce wyodrębnia się 3 klasy:

  • Niska ranga, ok. 13 MJ/kg – od 500 do 600 złotych za tonę
  • Średnia klasa, ok. 17 MJ/kg – od 700 do 800 złotych za tysiąc kilogramów
  • Wysoka klasaranga, ok. 19 MJ/kg – od tysiąca złotych za tysiąc kilogramów

Który pellet dobrać?

Oczywiście dobór paliwa zależy tylko i wyłącznie od klienta, od jego środków pieniężnych. Móc jednak wybrać ten idealny, z pewnością poleca się pellet drzewny. Zdaje się to być najkorzystniejszą alternatywą dla konwencjonalnych metod ocieplania, jest tym najbardziej efektywnym, którego wartość sięga więcej niż 18 MJ/kg. Przede wszystkim zawiera on mniej wilgoci niż tradycyjne drewno. Da się go wyprodukować z różnych rodzajów drzewa. W tym przypadku można to rozdzielić na szpilkowy, jak również liściasty. Lepszymi parametrami cechuje się jednak pellet z drzew pochodzenia szpilkowego, gdyż ze względu na swój skład będzie łatwopalny. Ma większą wydajność. zazwyczaj byt żywicy ma duży wpływ na walory cieplne. 

W obecnych czasach, kiedy mamy kłopot związany z gazownictwem to dlatego pellet powinien być zauważony na rynku na świecie i dominować w świecie ciepłownictwa.