Punkt skupu złomu jest miejscem, gdzie można sprzedać niepotrzebne, zalegające rzeczy a oprócz tego zdobyć trochę gotówki. Co więcej w niektórych punktach skupu, można także zakupić używane części do samochodów. Taki punkt skupu złomu znajduje się np. w Lubartowie. Oddawanie niepotrzebnych rzeczy na skup przyczynia się do troski o środowisko naturalne. Dlatego coraz więcej osób decyduje się zawieźć zbędne metale na skup, nawet jeżeli jest on oddalony o kilka kilometrów. Mimo wszystko nie każdy do końca wie jakie rzeczy można sprzedać w takim miejscu. Czy skup skupuje wszystkie metale? Mało kto zdaje sobie sprawę, że takie rzeczy należy wcześniej dobrze przygotować poprzez ich oczyszczenie. Punkt skupu złomuSkup złomu raczej nie przyjmie aluminiowych puszek z zawartością, czy innych metali oklejonych papierem. Dlaczego? Dlatego, że takie surowce nie mogą zostać poddane recyclingowi. Mimo wszystko warto włożyć trochę wysiłku, odpowiednio przygotować metal, aby zadbać o środowisko naturalne i zyskać nieco pieniędzy. 

Czym tak właściwie jest złom?

Często nie zdajemy sobie sprawy, ile zbędnych metalowych rzeczy zalega nam w domu, a można sprzedać je z zyskiem. Czym jest złom? Dokładnie mówiąc są to różnego rodzaju odpady nie nadające się do użytku wykonane z metali i ich stopów, które równocześnie nadają się do recyclingu. Takie niepotrzebne rzeczy można stopić i otrzymany z nich metal ponownie wykorzystany. Co właściwie można sprzedawać na takim skupie? Zazwyczaj sprzedawane przedmioty to np.: części samochodowe, różnego rodzaju blachy, puszki po napojach, zbrojenia wyjęte z rozbiórek, a także metalowe odpady produkcyjne i budowlane. 

Jakie metale są najchętniej przyjmowane przez skupy?

To, ile dostaniemy pieniędzy sprzedając metale do skupu zależy przede wszystkim od tego, jaki to będzie metal. Niewątpliwie skupy kupują wszystkie metale, ale część z nich jest droga, a część tania. Najpowszechniejsze, a jednocześnie najczęściej sprzedawane metale to stal, żeliwo i aluminium. Wadą jest to, że ich cena nie jest zbyt wygórowana. Można dostać od kilkudziesięciu groszy, do kilku złoty za kilogram. Pomimo tego, opłaca się je sprzedawać, gdyż są łatwo dostępne. Szacuje się, że zbierając metalowe odpady w domu można zyskać nawet 1000 zł. A na jakich metalach można zyskać najwięcej? Zdecydowanie najwięcej kosztują metale kolorowe takie jak cyna, mosiądz oraz miedź. Ich ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Co jest przyczyną? Przede wszystkim z tego, że są to metale przewodzące ciepło. Kolejną ich pożądaną cechą jest bez wątpienia to, że podczas recyclingu praktycznie nie ma strat surowca. Ponadto koszty wydobycia takich metali są znacznie wyższe od kosztów recyclingu. 

O czym trzeba pamiętać sprzedając metalowe rzeczy na skupie?   

Przed zawiezieniem metalowych odpadów na złom warto pamiętać o kilku regułach. Nade wszystko takie rzeczy powinny być wcześniej odpowiednio przygotowane, aby cała transakcja przebiegła szybko i bez zakłóceń. Poza tym takie rzeczy muszą być wyczyszczone ze zbędnych materiałów jak papier, folia, szkło. Następną istotną kwestią jest odpowiednia segregacja. Przed pójściem na złom trzeba osobno odłożyć stal, żelazo, mosiądz miedź itp. Na pewno jest to bardziej opłacalne dla osoby, która to sprzedaje. Kiedy jakaś rzecz zawiera kilka metali będzie on zważony i kupiony w cenie żelaza, nawet jeżeli są tam elementy z drogiej miedzi, czy cyny. 

Jak sprzedać samochód na skup złomu? 

Sporo skupów, które są do tego przystosowane przyjmuje także zużyte, zniszczone auta. Dotyczy to zarówno całych pojazdów, jak i poszczególnych części. Zazwyczaj jest to jedyny sposób na legalne pozbycie się samochodu po dużym wypadku. Jakiś czas temu chcąc oddać taki samochód na szrot trzeba zapłacić opłatę recyclingową, która wynosiła 500 zł. Teraz zrezygnowano z niej i na oddaniu takiego wraka można nawet zarobić. 

Jakich rzeczy nie można sprzedawać na skupie złomu?

Coraz więcej osób oddaje niepotrzebne, metalowe przedmioty na złom. Takie punkty często kupują niemalże wszystko, aczkolwiek jest kilka wyjątków. Jakie dokładnie? W skupach złomu na pewno nie spieniężymy monet będących aktualnie w obrocie. Kolejną rzeczą, której nie da się legalnie spieniężyć na złomie są znaki drogowe, co nie powinno nikogo dziwić. Na pewno taki punkt nie ma prawa kupować także trakcji kolejowych czy tramwajowych, również kiedy potrafimy udowodnić, że weszliśmy w ich posiadanie legalnie. Pomimo tego warto czasami zrobić w domu czy piwnicy gruntowne porządki i bezwartościowe, metalowe rzeczy oddać na złomowisko. Jest to zdecydowanie bardziej korzystna opcja niż wyrzucanie ich do śmieci. Ważne jest to, że oprócz zysku w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne, a metalowy odpad zyska drugie życie.

Jak założyć skup złomu?

Skupy złomu są bardzo popularne, w związku z tym coraz więcej osób je otwiera. Na pewno należy posiadać odpowiednie miejsce, gdzie można składować takie odpady. Aby otworzyć taką działalność należy otrzymać właściwe pozwolenie z gminy gdzie będzie się znajdowało złomowisko. Jeśli potencjalny przedsiębiorca ma aktualną decyzję z Programu Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi, jest to w zupełności wystarczające.