Polska jest z pewnością państwem zasobnym w duże złoża węgla. Dlatego nadal jest to najpowszechniejsza metoda ogrzewania budynków. Niestety, w dłuższej perspektywie nie jest to zbyt przyjazne rozwiązanie dla środowiska naturalnego. Należy więc pomyśleć się nad konkurencyjnymi sposobami, które nie będą miały negatywnego wpływu na czystość powietrza. Jednym z takich rozwiązań coraz bardziej popularnych w ostatnim okresie są kotły na biomasę. W takich kotłach pali się pellet, czyli odpad z roślin, który emituje niewielką ilość zanieczyszczeń. Czy warto zainwestować w ten sposób? Czym właściwie jest pellet i jak jest produkowany?

Źródło:https://domusa.pl/kategoria/kotly-na-biomase/

Opał do kotłów na biomasę- pellet

Energia cieplna uzyskiwana w kotłach na biomasę produkowana jest dzięki spalaniu pelletu. Czym on tak dokładniej jest? Najpowszechniejszym pelletem jest zrobiony z drewna, ale istnieje kilka odmian tego opału. Jest to granulat o długości kilku milimetrów, który produkowany jest w efekcie sprasowania pod wpływem dużego ciśnienia. Podczas jego produkcji pozbawiany jest on w dużej mierze wilgoci, która utrudniałaby jego palenie się. Dlatego jest to surowiec, który sprawnie i efektywnie się spala. Wyróżniamy następujące rodzaje pelletu:

  • Pellet drzewny,
  • Pellet słonecznikowy,
  • Pellet zbożowy,
  • Pellet wyprodukowany z trawy.

Należy wspomnieć, że każdy pellet posiada odpowiednią klasę, która mówi nam o jego gatunku, a także efektywności. Do kotłów całkowicie bezobsługowych zaleca się pellet najwyższej klasy- A1. W małych kotłach posiadających w podajnik automatyczny zaleca się pellet A2 trochę niższej jakości. W przemyśle natomiast wykorzystuje się pellet bezklasowy.  Co więcej pellet dedykowany do spalania przemysłowego wzbogacony jest w pewną substancję, która sprawia, że żar się spieka. 

Dlaczego warto ogrzewać kotłami na biomasę?

Oprócz podstawowej zalety jaką jest dbałość o środowisko, ogrzewanie za pomocą biomasy posiada dużo zalet. Co więcej, odpady wyprodukowane w efekcie palenia pelletu są wartościowym nawozem użyźniającym ziemię. Biomasa jest opałem, które wyjątkowo sprawnie się rozpala, dlatego w krótkim czasie daje wysoką temperaturę, w przeciwieństwie do zwykłego drewna, gdzie ten proces jest wydłużony. Biomasę łatwo się przechowuje, a co więcej nie brudzi ona tak jak zdarza się to w przypadku drewna. Następną korzyścią jaką daje ten typ ogrzewania jest komfort. Kotły na pellet są prawie samoobsługowe, a część z nich jest zupełnie zautomatyzowana. Nowocześniejsze kotły same dozują ilość biomasy, rozpalenie a nawet wygaszenie. Wówczas uzupełnianie pelletu może mieć miejsce nawet raz na tydzień. 

Jakie wyróżniamy rodzaje kotłów na biomasę?

Na rynku powstaje coraz więcej kotłów na biomasę, zapewniające użytkownikom maksymalną wygodę codziennego użytkowania. Obecnie można zakupić następujące typy:
  • Kocioł na biomasę z górnym spalaniem– jest to bardzo ekonomiczna opcja dla osób nie mogących pozwolić sobie na kosztowniejsze kotły. Ich minusem jest to, że potrzebna jest ręczna obsługa. W tego typu kotłach palone jest całe paliwo, które jest na ruszcie.
  • Kocioł na biomasę z dolnym spalaniem – tego typu kocioł jest zdecydowanie bezpieczniejszy od poprzednika, poza tym jest wydajniejszy. W tym modelu spaliny są od razu odprowadzane do specjalnego kanału. Tutaj również nie dochodzi do przypadkowego wygaszenia.
  • Kocioł parowy na biomasę – są to jedne z najnowszych kotłów, całkowicie zautomatyzowanych, dzięki czemu są bardzo komfortowe w codziennym użytku. W tych modelach zamontowane są ruchome ruszty a także podajniki zautomatyzowane. Niektóre kotły samodzielnie usuwają popiół i spaliny. 
  • Kocioł fluidalny na biomasę– jest to typ kotła parowego. Ten model jest przystosowany głównie do wytwarzania gorącej wody. Sposób jego działania polega na powstawaniu procesu fluidyzacji, dzięki czemu ilość gazów cieplarnianych jest minimalna. Na rynku dostępne są kotły atmosferyczne, oraz ciśnieniowe. 

Oczywiście wybranie właściwego kotła zależne jest od możliwości finansowych, a także nieruchomości jaką chcemy ogrzać. Przed zakupem należy policzyć jakie mamy zapotrzebowanie na moc grzewczą, biorąc pod uwagę wielkość budynku a także zastosowanej jego termoizolacji.