Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z okresowymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także z Urzędem Skarbowym. Można to robić tylko przy użyciu konta bankowego, ponieważ instytucje te honorują tylko transakcje bezgotówkowe. Można uznać, że założenie konta firmowego jest potrzebne, żeby móc prowadzić firmę. Jest to fakt, który dla większości jest oczywisty. Z tego powodu większość przedsiębiorców po założeniu działalności gospodarczej udaje się do banku, w celu założenia konta firmowego. Jednka dużo przedsiębiorców zastanawia się, czy może używać swoje konto osobiste, aby móc dokonywać rozliczeń składkowych i podatkowych? Bez wątpienia rachunek firmowy jest sporym ułatwieniem dla przedsiębiorcy, umożliwia stosunkowo bezproblemowe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę potrzebne jest zakładanie kolejnego, jeżeli mamy już konto osobiste?

Przepisy dotyczące posiadania konta firmowego

Rachunek firmowy pozwala bezproblemowo operować finansami firmy. Umożliwia również w miarę łatwe rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych i. Można powiedzieć, że konto firmowe bardzo przypomina to osobiste, czyli pozwala wypłacać gotówkę, czy płacić kartą. Czy przepisy zobowiązują do posiadania osobnego konta firmowego? Prawo nie jest jednoznaczne w tej kwestii. Nie ma przepisu, który zobowiązywałby przedsiębiorcę do zakładania osobnego konta. Czyli teoretycznie można wykorzystywać konto osobiste, również w celu rozliczania się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wtedy podczas rejestracji działalności gospodarczej należy tylko podać numer konta osobistego.

Czy łączenie konta osobistego z firmowym jest dobrym rozwiązaniem? 

Jak już wspomniano wyżej, nie ma przeciwwskazań prawnych żeby mieć jeden rachunek bankowy do celów osobistych i firmowych. Mimo wszystko warto postawić sobie pytanie – czy to dobre rozwiązanie? W praktyce to zdecydowanie nie jest rozsądny pomysł. Na takim rachunku bankowym tworzy się bałagan, ponieważ nie rozdziela on transakcji firmowych od prywatnych. Może to być przyczyną dużych problemów szczególnie jeśli dojdzie do kontroli, przez urząd skarbowy. W takiej sytuacji przedsiębiorca ma obowiązek wyjaśnić, które transakcje związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oprócz tego jest to spore utrudnienie w codziennym zarządzaniu domowym budżetem a także finansami przedsiębiorstwa. Wyjątkiem może być mikroprzedsiębiorstwo, którego jedynymi transakcjami są przelewy do US i ZUS. Należy jedynie pamiętać, że rozliczenia z tymi instytucjami przeprowadza się przy użyciu rachunku bankowego, którego numer został podany przy zakładaniu firmy.

Rachunek firmowy – biała lista podatników VAT

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tym przypadku istnieje wyjątek od reguły. Podatnicy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT z całą pewnością muszą posiadać konto firmowe. Szczególnie, jeśli transakcje przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić, czy numer bankowy płatnika znajduje się na białej liście podatników VAT, którą prowadzi Ministerstwo Finansów. Przepisy mówią, że na takiej liście może figurować tylko i wyłącznie konto firmowe. Zignorowanie tego obowiązku może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Jak znaleźć najlepsze konto bankowe?

Jak widać posiadanie konta firmowego jest nie tyle przymusem, co ułatwieniem dla przedsiębiorcy, dlatego bez wątpienia warto je założyć Mimo wszystko oferta banków jest bardzo szeroka i trudno wybrać najodpowiedniejszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co patrzeć szukając idealnego konta bankowego? Zapoznając się z ofertą banków warto zwracać uwagę na to samo, co w przypadku poszukiwania konta prywatnego. Oczywiście bardzo ważną kwestią jest brak opłat za prowadzenie konta firmowego. Permanentny, comiesięczny koszt może być dużym utrudnieniem szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w znacznej większości przewiduje prowadzenie bez opłat, to mimo wszystko należy uważać. Jednakże bezkosztowe prowadzenie konta firmowego może wiązać się z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest koszt wydania oraz utrzymania karty płatniczej. Często można skorzystać z karty płatniczej przypisanej do konta firmowego, a najlepsze oferty zakładają brak dodatkowych opłat. Pomimo tego również w tej sytuacji może się to wiązać z określonymi warunkami. Zazwyczaj jest to określona ilość transakcji w miesiącu. Używając konta firmowego często przedsiębiorcy potrzebują wypłaty gotówki, a nie mają czasu, aby iść się bezpośrednio do banku. Dlatego należy poszukiwać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bez dodatkowych prowizji. Z całą pewnością podstawą przy posiadaniu konta firmowego jest dokonywanie przelewów, co bezdyskusyjnie musi być bezpłatne. Uiszczanie opłat za każdy przelew wychodzący może zbyt mocno obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie szukać najlepszych ofert banków?

Banki zazwyczaj reklamują swoje usługi w mediach. Mimo wszystko nie warto zbyt pochopnie podejmować decyzji. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z darmowych rankingów kont firmowych. W ten sposób można porównać różne oferty banków w bardzo przejrzysty sposób. Ranking kont firmowych jest na bieżąco aktualizowany, dzięki temu możemy być pewni, że taka oferta jest w danej chwili aktualna.