Z powodu tego, że pogoda w ostatnich latach zachowuje się ze wszech miar kapryśnie, a bardzo często zdarzają się różnego rodzaju susze czy długie okresy bez deszczu, należy zamontować odpowiedni system nawadniania roślin w naszych ogrodach i szklarniach. W tym celu bardzo dobrym pomysłem będzie nawadnianie kropelkowe – system ze wszech miar uniwersalny, który może pochwalić się niezwykle obszernym szeregiem zalet. Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma istotnymi informacjami i poradami na ten temat!

Jakie zalety wynikają z nawadniania kropelkowego?

Na samym początku warto nakreślić, jaki jest system działania tego rodzaju technologii. Przede wszystkim nawadnianie kropelkowe może odbywać się na kilka sposobów. Można zamontować takie elementy, jak między innymi linia kroplująca czy taśma nawadniająca – różnią się one między sobą pod paroma względami, ale ogólna zasada działania jest podobna. Linie kroplujące nadają się przede wszystkim do niewielkich domowych ogródków czy szklarni. Mnogość możliwości jest dość obszerna i do naszych potrzeb można dopasować różnego rodzaju urządzenia związane z nawadnianiem kropelkowym. W dodatku mamy do czynienia z bardzo skutecznym rozwiązaniem, które zapewnia nieustanny dostęp do wody naszym owocom czy roślinom.

Kto powinien zdecydować się na nawadnianie kropelkowe?

Kolejną, chyba najważniejszą zaletą tej technologii, jest jej uniwersalność. Linia nawadniająca jest technologią, która spełni swoje zadanie praktycznie w każdym sadzie, ogrodzie czy też szklarni, niezależnie od ich wielkości czy zastosowań. Zdecydowanie warto zastanowić się nad zainstalowaniem nawadniania kropelkowego, gdyż gwarantuje wydajną pracę oraz solidne efekty. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy odpowiadają za profesjonalne nawadnianie ogrodów. Watermil to jedna z firm, które są godne polecenia i cieszą się renomą na rynku.

zielony, dobrze nawodniony trawnik

Partnerem tego tekstu jest marka Watermil.

Zalety i wady systemu nawadniania kropelkowego

Instalacja nawadniania kropelkowego. niesie on ze sobą mnóstwo korzyści. Pozwala ona na oszczędne gospodarowanie wodą oraz dostarczanie roślinom odpowiedniej ilości wody. System dobrze hamuje rozwój chorób grzybiczych, gdyż nie zrasza bezpośrednio liści. Dzięki instalacji nie ma również problemu ze zbrylającą się glebą. Co więcej, do wody można dodać środki do ochrony roślin lub nawozy dzięki czemu są one rozprowadzane jeszcze skuteczniej. Nawodnienie przekłada się na lepszy wzrost roślin oraz większe plony.

Nawadnianie kropelkowe nie ma wielu złych stron. Może nią być przykładowo konieczność zainwestowania w budowę instalacji – będzie to kosztowne szczególnie w przypadku dobrej jakości firmy. Ponadto instalacji nie da się przenosić, z tych powodów lepiej sprawdza się w przypadku gatunków wieloletnich. Warto również pamiętać, że system wymaga sporo pracy i trzeba go co jakiś czas sprzątać przewody – inaczej może dojść do zapchania instalacji.

Jakich błędów podczas montażu instalacji można uniknąć?

Podczas montażu instalacji kropelkowej zwykle popełniane są różne błędy. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć:
  • zły filtr wody – bez odpowiedniego filtra lub przez urządzenia gorszej jakości może dochodzić do zapchania i uszkodzenia emiterów;
  • źle rozplanowany rozstaw emiterów – żeby skutecznie nawadniać uprawy, emitery powinny znajdować się nad całą powierzchnią korzeni;
  • nieodpowiednia odległość między linią kroplującą a emiterem – zakładając system nawadniania powinno się wziąć pod uwagę zalecenia producenta dotyczące długości ciągów;
  • linia kroplująca zasypana ziemią – emitery nie są przystosowane do pracy pod ziemią, można je ukryć pod korą, jednak muszą pozostać odkryte;
  • za wysokie ciśnienie wody – prowadzi ono do odkształcenia emiterów, zmniejszenia żywotności systemu i powoduje przerwania przewodów – w razie problemów można wykorzystać regulator ciśnienia.