Pewnie wiele osób zgodzi się z takim określeniem, że prawnik to prawnik i nie zagłębia się w meandry zawodów prawniczych. Jednak prawnicy mają szeroki zakres swoich usług. Można między innymi postawić pytanie czym różni się kancelaria adwokacka od kancelarii prawnej.

Szukasz kancelarii? Zobacz: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka to różnica?

Warto wskazać na zakres tych pojęć, by w ten sposób je rozróżnić. Kancelaria prawna to pojęcie szersze, w ramach którego mieści się każdy absolwent prawa, który prowadzi swoją działalność np. w doradztwie prawnym. Nie ma jednak aplikacji, która uprawnia go do zawodowego reprezentowania klientów przed sądem. Natomiast kancelaria adwokacka to pojęcie o węższym charakterze. Pod tym pojęciem kryje się bowiem kancelaria, w której pracują adwokaci. To prawnicy, którzy mają ukończoną aplikację adwokacką, zdany egzamin. Mogą oni stać się profesjonalnymi pełnomocnikami. Adwokaci to również prawnicy, którzy mogą reprezentować klientów w sprawach karnych.

Pojęcia kancelarii prawnej i adwokackiej stosowane są często zamiennie, należy jednak podkreślić, że kancelaria adwokacka to pojęcie, które bardziej precyzuje usługi

Szukasz profesjonalnego adwokata? Zobacz:
kancelaria adwokacka warszawa

Czym zajmuje się radca prawny?

Niewątpliwie radca prawny to bardzo popularny zawód prawniczy. Nadal wiele osób zastanawia się jednak na jakich zadaniach radca prawny się skupia. Ogólnie można powiedzieć, że radca prawny skupia się na kwestiach dotyczących prawa cywilnego. Osoba, która jest po aplikacji radcowskiej może odpowiadać za reprezentowanie klientów w sądzie. Reprezentacja w sądzie ogranicza się do spraw cywilnych, związanych z prawem pracy i rodzinnym. Radca prawny nie może reprezentować klientów w przypadku spraw karnych.

Dlatego kancelaria radcy prawnego skupia się na różnych sprawach prawnych z wyłączeniem spraw, które mają charakter karny. Jeśli w grę wchodzą sprawy cywilne oczekiwać można dużego doświadczenia po stronie radcy prawnego i będzie w stanie taką sprawę poprowadzić dla klienta w profesjonalny sposób.

Każdy kto chce być radcą prawnym musi w pierwszej kolejności skończyć studia prawnicze. Następnie będzie trzeba przejść aplikację i zdać egzamin państwowy. Zdanie egzaminu pozwala na uzyskanie wpisu na listę radców prawnych. Dzięki temu będzie można stać się zawodowym pełnomocnikiem.

Najlepszy prawnik? prawnik gdańsk