Coraz częściej w polskim krajobrazie można spotkać domy z drewna. O ile tego rodzaju konstrukcje znalazły swoich fanów w innych krajach już dawno temu, o tyle w Polsce nadal stanowią coś nowego.

Nad Wisłą od dekad stawia się na domy murowane. Drewno przez wiele lat było uważane za materiał nietrwały. Od pewnego czasu trend się zmienia i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej powszechna.

Plusy mieszkania w domu drewnianym

Budowa domów drewnianych to inspiracja zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie na dalekiej północy zyskały one wykorzystanie na większą skalę. Są to terytoria intensywnie zalesione. W obliczu tego łatwo jest tam o bazowy materiał.

Domy skandynawskie buduje się z drewna, które charakeryzuje się wieloma właściwościami termicznymi. Jest to tworzywo, które pozwala utrzymać ciepło w mieszkaniu w okresie zimowym. Za to w ciepłych miesiącach panuje tam kojący chłód kontrastujący ze skwarem na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest też znacznie szybsza niż stawianie domu z cegieł. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić roboty. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Szacunkowy czas takiej budowy to zaledwie kwartał.

Domy skandynawskie wymagają też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Powoduje to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych budynków mieszkalnych wystepujących na terenie Polski.
Są one też bardziej proekologiczne. Drewno jest surowcem odnawialnym, a dodatkowo nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na dopasowywanie poziomu zużywanej przez dom energii.

Jak wybrać lokalizację dla domu szkieletowego?

Podstawową sprawą w trakcie budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Budowla musi być wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Musi też spełniać podstawowe warunki przeciwpożarowe. Poza tym trzeba zabezpieczyć dom przed pojawieniem się pasożytów.

Wszystkie te czynności polegają na stosowaniu właściwych specyfików. Bejce i oleje mają za cel chronić drewno przed mokrem oraz wiatrem i zimnem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na działanie promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg prac uszczelniających mieszkanie. Pozwala to na lepszą kontrolę nad temperaturą wewnątrz. Jest to też ochrona przed wszelkiej maści insektami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni korzystać z uroków domów szkieletowych, warto postarać się o właściwą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z odludziem. Dobrym przykładem zdaje się być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego zgiełku na przedmieścia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Z kim się konsultować w sprawie domów szkieletowych?

Lokalizacja domu jest też ważna z innej przyczyny. Poziom zalesienia w danym rejonie wpływa na cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, ze względu na spore zalesienie jawi się jako producent taniego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Biorąc pod uwagę skalę – dopowiednia szerokość geograficzna może przynieść niemałe oszczędności.

Kolejną istotną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego domu. Na rynku jest stosunkowo sporo przedsiębiorstw, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką inwestycję warto skonsultować się z przedstawicielami tego typu firm. Fachowiec pomoże nam w określeniu parametrów, które musi spełniać upragniony dom skandynawski. Zrobi to bazując na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz limitach finansowych.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do końca. Przedsiębiorcy obracający się w tej branży posiadają często szeroką siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie surowców lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się błahostką. W rzeczywistości większość pracy wykonuje delegowany przez nas specjalista. Organizuje on ekipę budowlaną oraz niezbędny sprzęt i materiały.