Coraz częściej w polskim zagospodarowaniu przestrzennym można spotkać domy z drewna. O ile tego typu konstrukcje znalazły swoich zwolenników w innych krajach już w przeszłości, o tyle w Polsce nadal stanowią nowość.

Nad Wisłą od lat buduje się domy murowane. Drewno przez wiele lat było uznawane za materiał o niskiej wytrzymałości. Ostatnimi czasy trend ulega zmianie i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej powszechna.

Plusy mieszkania w domu drewnianym

Budowa domów drewnianych to pomysł zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie na dalekiej północy znalazły one wykorzystanie na szerszą skalę. Są to obszary mocno zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o podstawowy budulec.

Domy skandynawskie wykonuje się z drewna, które cechuje się wieloma właściwościami termicznymi. Jest to materiał, które pozwala utrzymać ciepło w pomieszczeniu w zimie. Za to w ciepłych miesiącach panuje tam kojący chłód kontrastujący ze skwarem na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest również o wiele krótsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki atmosferyczne, które nie zawsze pozwalają prowadzić prace. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to jedynie kwartał.

Domy skandynawskie potrzebują też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Sprawia to, że są wyraźnie tańsze od tradycyjnych budynków mieszkalnych wystepujących w Polsce.
Są one również bardziej przyjazne środowisku. Drewno jest surowcem odnawialnym, a dodatkowo nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na dostosowywanie poziomu zużywanej przez dom energii.

Domy skandynawskie – czy są bezpieczne?

Podstawową sprawą w trakcie budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być trwała i odporna na zjawiska pogodowe. Musi też spełniać podstawowe warunki przeciwpożarowe. Oprócz tego trzeba zabezpieczyć dom przed pojawieniem się pasożytów.

Wszystkie te czynności polegają na stosowaniu właściwych specyfików. Farby i oleje mają za cel chronić drewno przed wilgocią oraz wiatrem i zimnem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg prac uszczelniających mieszkanie. Pozwala to na pełną kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Jest to również ochrona przed wszelkiej maści szkodnikami czy gryzoniami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni korzystać z funkcjonalności domów szkieletowych, warto zadbać o dobrą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie są dobrym pomysłem w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z odludziem. Dobrym przykładem może być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego zgiełku na przedmieścia. Tam też powstają kolejne domy skandynawskie.

Województwo Pomorskie – ziemia obiecana dla drewnianych domów?

Lokalizacja domu jest też ważna z innego powodu. Poziom dostępności drewna w danym rejonie wpływa na cenę drewna. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na spore zalesienie jawi się jako dostawca taniego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drzewa. Uwzględniając skalę – dopowiednia szerokość geograficzna może przynieść pewne oszczędności.

Kolejną istotną kwestią jest projekt i budowa zaplanowanego domu. Na rynku jest całkiem dużo przedsiębiorstw, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Planując taką inwestycję warto skonsultować się z przedstawicielami tego typu firm. Fachowiec pomoże nam w określeniu parametrów, które musi spełniać upragniony dom skandynawski. Zrobi to bazując na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz budżecie.

Obrotny producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do finalnego momentu. Ludzie obracający się w tej branży posiadają często rozległą siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie surowców lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się łatwizną. W zasadzie większość pracy wykonuje delegowany przez nas specjalista. Organizuje on ekipę remontową oraz niezbędny sprzęt i materiały.