Iniekcja ciśnieniowa to jeden z najciekawszych, a zarazem bardzo efektywnych środków naprawy konstrukcji. Wygląda bardzo prosto, lecz w rzeczywistości jest to złożony system naprawy wymagający specjalistycznej wiedzy. Iniekcję ciśnieniową używa się nie tylko do usuwania uszkodzeń w domach czy bydynkach publicznych, lecz także do reperowania usterek w mostach. 

Dowiedz się, w jaki sposób wykonywana jest iniekcja budowlana oraz kiedy powinieneś ją zastosować. W poniższym wpisie przybliżymy ci ten jakże ciekawy temat.

Wpis powstał w oparciu o materiały przedsiębiorstwa Dobre Izolacje – specjalisty w swojej dziedzinie.

Co to jest iniekcja ciśnieniowa?

Iniekcja budowlana w skrócie to nic innego jak uzupełnianie luk w budynku masą pod ciśnieniem. System naprawczy nazywany iniekcją budowlaną umożliwia zapełnienie rys, pęknięć i ubytków w konstrukcji, a także pozwala na wypełnienie gruntu lub struktury konstrukcji. Jest to uniwersalny system o powszechnym użyciu wszędzie tam, gdzie pojawiają się ubytki i defekty budowlane.

Jest to jednakże dość trudny proces do którego potrzeba wykwalifikowanej firmy. Przez tak zwane iniektory zamontowane w wywierconych zagłębieniach wprowadzana jest charakterystyczna mieszanina o formule i właściwości dopasowanej do typu uszkodzeń. Napełnia ona nawet małe przerwy, scalając i stabilizując strukturę. W formułę kompozycji używanych do iniekcji ciśnieniowej mogą wchodzić żywica epoksydowa, mączka krzemianowa jak też piasek bądż cement. Formułę wybiera się specjalnie w każdym przypadku, żeby otrzymać największą skuteczność i świetny efekt.

Kiedy potrzebna jest iniekcja ciśnieniowa?

Najczęściej zdarzającym się problemem, do jakiego używa się iniekcję budowlaną, jest wilgoć nieruchomości. Może być sporo przyczyn tego problemu, lecz w prawie każdym przypadku iniekcja budowlana może być jego rozwiązaniem. Ta metoda jest wyjątkowo praktyczna, gdy nie mamy ochoty bądź nie mamy możliwości zdecydować się na inwazyjne rozwiązanie. Iniekcja ciśnieniowa wypełni wszystkie ubytki i pęknięcia, izolując strukturę, nie pozwoli wilgoci wniknąć w głąb murów. Istotne jest, by dobrać kompetentną, fachową firmę, która zajmie się wykonaniem iniekcji budowlanej. Nigdy nie należy wykonywać iniekcji samemu bez żadnego doświadczenia. Specjaliści potrafią dobrać typ substancji oraz pakerów w zależności od danego problemu. Mimo że iniekcja budowlana wygląda na łatwy system, bardzo łatwo o popełnienie błędu ,kiedy nie posiadamy wystarczającej wiedzy.