Znaczne zanieczyszczenie środowiska jest bezspornym faktem. Tony śmieci produkowane codziennie zatruwają środowisko naturalne, tak ważne dla różnych gatunków zwierząt, ale także dla człowieka. Jeśli w porę coś z tym nie zrobimy, czeka nas ekologiczna katastrofa. Dlatego zmiany powinniśmy zacząć wprowadzać od własnego domu. Początkowym krokiem powinno być wprowadzenie segregacji śmieci. Warto rozdzielać odpady od surowców. Część śmieci, jeśli będzie wyrzucona do odpowiedniego kosza, może być znów wykorzystana. Segregacja śmieci ma dużo plusów. Przyczynia się do zminimalizowania zanieczyszczenia, oraz emisji gazów cieplarnianych, czy odpadów przemysłowych. Dlatego warto przeznaczyć trochę czasu, aby dowiedzieć się jak robić to dobrze. Czy sortowanie odpadów jest skomplikowane?

Sortowanie odpadów – czy warto?

Jeszcze niedawno mało kto zaprzątał sobie głowę segregacją śmieci. Wszystkie śmieci wkładane były do jednego kosza, a następnie wywożone na wysypisko, gdzie leżały długie lata. Nadszedł czas, kiedy trzeba coś z tym kłopotem zrobić – wszak góry śmieci na wysypiskach nie zmniejszają się, a wciąż się powiększają. Można uznać, że segregacja śmieci daje im drugie życie. Dobrze posortowane śmieci warto przerobić na nowe przedmioty, co ma ogromne znaczenie dla skażonej planety. Następną bezsporną zaletą segregacji jest także ograniczenie wydzielania szkodliwych gazów do atmosfery, oraz duże oszczędności na energii. Konsekwentne przetwarzanie odpadów oznacza zredukowane ich wykorzystywanie, co także ma korzystny wpływ na nasze środowisko naturalne. Nie można również zapominać o następnych pokoleniach – choćby dla nich opłaca się tę planetę czystą z jak najmniejszą liczbą szkodliwych odpadów.

Segregacja śmieci – najistotniejsze informacje

Od pewnego czasu segregacja odpadów w Polsce jest obligatoryjna. Jednak żeby miała ona sens i była skuteczna trzeba robić to właściwie. Kraje Unii Europejskiej wprowadziły segregację śmieci kilka lat temu. Jedne robią to starannie, inne powinny trochę to poprawić. Takim przykładem dla pozostałych mogą być Niemcy i Szwecja, gdzie do przetworzenia trafia aż 70 % odpadów. Dla porównania w Polsce wynik ten wynosi tylko 30 %. Dlatego należy zorientować się jak robić to dobrze. Nie wszyscy są świadomi tego, że butelki ze szkła można wyrzucać do pojemnika ze szkłem, ale nie trzeba ich wcześniej myć. Mało kto zdaje sobie sprawę, że do koszy z papierem nie można wrzucać otłuszczonego papieru, czy zabrudzonych ręczników papierowych. Przed wyrzuceniem puszek czy butelek należy wcześniej je zgnieść, żeby zajmowały jak najmniej miejsca. Większość opakowań posiada informację z czego zostały wyprodukowane i do którego kosza je wyrzucić. Przykładem jest tutaj np. karton po soku, który większość osób wyrzuca do papierów, podczas gdy musi być on umieszczony w plastikach. Wywóz śmieci w Gdańsku odbywa się regularnie – najczęściej raz w tygodniu, czasami częściej w miarę potrzeb.

Szkodliwe śmieci – czym są i gdzie trzeba je wyrzucać?

Sortując odpady musimy je rozdzielać między pojemniki na: szkło, papier, bio, tworzywa sztuczne, zmieszane. Żaden z tych koszy nie nadaje się na odpady niebezpieczne. Co wlicza się do śmieci szkodliwych? Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak często mają do czynienia ze śmieciami szkodliwymi takimi jak: akumulatory i baterie, różnego rodzaju urządzenia elektroniczne i elektryczne, opakowania po farbach, oleje, a także leki i odpady medyczne. W przypadku sprzętu elektronicznego trzeba przekazać go do specjalnych punktów na elektrośmieci. Znajdują się one w każdym większym mieście np. w Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie. Zdarza się, że wybrane miasta organizują bezpłatny odbiór od mieszkańców bezpłatnie. W przypadku baterii trzeba wyrzucić je do specjalnego kosza, które umieszcza się w większych sklepach. A co z lekami po terminie? Należy pamiętać, że niektóre substancje znajdujące się w lekach mogą być niebezpieczne dla środowiska, dlatego nie można ich wyrzucać do koszy z odpadami zmieszanymi. Najłatwiej jest je zanieść do apteki, gdzie znajdują się specjalne pojemniki, ewentualnie przekazać farmaceucie. Niebezpiecznym odpadem są również śmieci medyczne takie jak igły, strzykawki, zużyte opatrunki itp. W domach produkowane są one w małych ilościach, i trzeba je dowieźć własnym transportem do punktu selektywnego zbierania odpadów. Oczywiście sytuacja inaczej wygląda w szpitalach czy przychodniach, gdzie takich odpadów powstaje dużo więcej. Wtedy wywóz odpadów może być dokonywany przez specjalną firmę.