W czasie projektowania domu jest wiele kwestii, które muszą być dobrze przeanalizowane i dobrze zaplanowane. Takim przykładem jest instalacja wodno – kanalizacyjna, bez której wykluczone jest doprowadzenie wody do budynku i rozprowadzenie po pomieszczeniach. Taka instalacja to nie tylko woda w kranie, czy odprowadzenie nieczystości, ale to również instalacja centralnego ogrzewania. Z tej przyczyny dobre zaplanowanie jej bardzo istotne, ale jednocześnie na pewno nie łatwe. Właściwe wykonanie jest niewątpliwie gwarancją bezawaryjności, ale również trwałości. Fundamentalna jest też sprawdzona jakość materiałów, tak więc trzeba kupować je w sprawdzonych, wyspecjalizowanych sklepach jak np. hurtownia hydrauliczna w okolicach Gdańska. Na pewno ceny zależne są od lokalizacji, inne będą w Warszawie, inne z kolei w Gdańsku. Na etapie instalacji warto dbać o trwałą jakość połączeń i bezpieczeństwa użytkowania. Warto unikać najczęściej występujących błędów, gdyż może to skutkować stosunkowo wysokimi kosztami napraw. Na co trzeba uważać projektując instalację wodno – kanalizacyjną?

Instalacja wodno – kanalizacyjna – co należy wiedzieć? 

Instalacje hydrauliczne są podstawą życia każdego gospodarstwa domowego. W czasie montażu tego typu instalacji zasadnicze jest korzystanie z odpowiednich uszczelek, które zapobiegną zalaniu mieszkania bądź domu. Montując kanalizację istotne jest, aby ścieki spływały z pomocą grawitacji. Dlatego niezbędne jest wykonanie odpowiedniego spadku, który umożliwi ich swobodny odpływ. W przypadku instalacji hydraulicznej liczy się prostota. Im mniej połączeń, tym mniejsza szansa, że któreś z nich okaże się nieszczelne. Na szczęście samo układanie instalacji nie jest kłopotliwe. Dobrym pomysłem jest kupno instalacji, która zwiększa przepływ wody i ścieków. 

Centralne ogrzewanie – najistotniejsze informacje

Nie da się komfortowo żyć w domu, który nie posiada centralnego ogrzewania. Niewątpliwie jest to jedna z ważniejszych instalacji w budynku. Przed samym montażem trzeba przemyśleć gdzie musi się znajdować piec oraz grzejniki. Dobrze wykonana instalacja poprowadzona jest w ścianach, omijając drzwi. Warto także pamiętać o bezpieczeństwie domowników i zabezpieczyć instalację przed niekontrolowanym skokiem ciśnienia czy temperatury. Co więcej, warto upewnić się, że połączenia są odpowiednio uszczelnione. Nawet najmniejsza nieszczelność w tego typu instalacjach może skutkować kłopotliwym kuciem ścian. Z pewnością można w pewnym stopniu zabezpieczyć instalację centralnego ogrzewania poprzez takie urządzenia jak: naczynia przeponowe, zawory bezpieczeństwa oraz dwufunkcyjne. Wszystkie niezbędne elementy do poprawnej instalacji warto zakupić w hurtowni hydraulicznej, co dodatkowo gwarantuje nam odpowiednią ich jakość.

Co jeśli wystąpi awaria? Awaria instalcji wodno – kanalizacyjnej – najważniejsze informacje

Oczywiście nie zawsze da się wszystko przewidzieć i może dojść do mniejszej lub większej awarii, która będzie przyczyną większych usterek. Szczególnie warto uważać w przypadku instalacji w mieszkaniach, ponieważ skutki najmniejszego nawet błędu mogą ponieść również sąsiedzi. Trzeba pamiętać, że dobrze zamontowane instalacje powinny być poddawane systematycznym kontrolom. Usterki, które zostaną wykryte jak najwcześniej można szybko naprawić i tym samym zapobiec poważnym zalaniom. Na etapie wyboru surowców potrzebnych do zamontowania instalacji wodno – kanalizacyjnej trzeba zwrócić uwagę na dobrą jakość. Takie surowce znacznie rzadziej się niszczą, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo powstania awarii.  Niestety, również okresowe przeglądy mogą okazać się niewystarczające, dlatego warto ubezpieczyć mieszkanie od skutków zalania. Czasami taka awaria może skończyć się kuciem ścian oraz gruntownym remontem u nas i u sąsiadów, co z na pewno będzie wymagało znacznych nakładów pieniężnych. Takie ubezpieczenie może pomocnym wsparciem finansowym w przypadku niechcianych wypadków.