Schody to podstawowy element łączący kondygnacje, stosowane są powszechnie we wszystkich typach budynków, zarówno tych użytku publicznego jak i prywatnych. Gdy korzystamy z nich codziennie istotne jest to, aby były wygodne i przede wszystkim nie stwarzające ryzyka. W tym artykule przedstawimy Ci rodzaje schodów oraz materiały, które możesz wykorzystać do ich budowy. 

Źródło informacji: www.stolmark.pl – producet schodów Gdańsk.

Kształty schodów – podstawowa charakterystyka

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe są tanie i proste do wykonania, jednak mają też swoje mankamenty. Przez brak spoczników są dość męczące do pokonywania, głównie dla ludzi starszych. Ich wadą są też gabaryty, ponieważ zajmują dużo przestrzeni. Najlepiej użyć ich do łączenia niskich pięter, czy na przykład antresoli.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe to bardzo popularne rozwiązanie. Zajmują stosunkowo niewiele miejsca, a przy tym są bardziej ergonomiczne od tych jednobiegowych dzięki dodaniu spocznika. Najczęściej możemy spotkać je na klatkach schodowych, gdzie ważne jest, aby wielu użytkowników w różnym wieku mogło je z łatwością pokonać.

Schody łamane

Wybranie schodów łamanych umożliwia wykonanie małego otworu w stropie. Mają tę samą zaletę co schody dwubiegowe, są mniej męczące dla użytkownika przez dodanie spocznika między biegami umieszczonymi pod kątem 90 stopni.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to rozwiązanie bardzo stylowe, lecz by były funkcjonalne należy pamiętać, aby ich krzywizna nie była zbyt mała. Zabierają dość dużo przestrzeni, więc rekomendujemy zastosowanie ich w większych wnętrzach.

Schody kręcone

Schody kręcone to najmniej funkcjonalny rodzaj, ale kiedy mamy niedużo miejsca przeważają nad innymi typami schodów. Dzięki konstrukcji opartej na słupie, do którego montowane są stopnie, możemy umieścić je w dowolnym miejscu. Kolejnym ich plusem jest prędkość wykonania. Można je kupić w postaci gotowych elementów do samodzielnego montażu.

Materiały i budowa stopni – Wskazówki i inspiracje

W budynkach jednorodzinnych najczęściej spotyka się konstrukcję żelbetową, która powstaje już w momencie budowy domu. Daje ona wiele możliwości wykończenia. Często używa się do tego celu drewna i płytek ceramicznych.

Bardzo rozpowszechnionym rozwiązaniem w ostatnich latach są schody dywanowe, które dzięki temu, że nie mają widocznych podpór wydają się unosić, a ich plusem jest duża przestrzeń pod biegami którą możemy zagospodarować na różne sposoby.

Powinniśmy zadbać, by materiał, którym wykończone są stopnie był antypoślizgowy, a biegi miały stosowną szerokość.