Charakterystyka schodów dywanowych

Schody dywanowe nie opierają się na bocznych belkach. Te samonośne schody

charakteryzują się wyglądem spływającego z góry dywanu, wyglądają na niewiarygodnie lekkie, niemniej jednak są naprawdę bardzo wytrzymałe. Przy konstruowaniu tych schodów konieczna jest duża koncentracja na stopniach i podstopniach. Wymagane jest aby były wykonane porządnie, z uwagi na fakt, iż to na nich znajduje się cały ciężar schodów. Weź pod uwagę, że schody są mocowane do ściany, dlatego obligatoryjne jest aby była to dostosowana konstrukcja nośna, świetnie aby była żelbetonowa czy też stalowa. Najczęściej spotykane są drewniane schody dywanowe, ale coraz częściej zobaczyć możemy takie wykonane dla przykładu z betonu i metalu. Najczęściej spotkamy ten model schodów we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, ale będą się dobrze komponować również w innych stylach.

Schody półkowe-wszystko na ich temat

Od niedawna schody półkowe bardzo zyskały na popularności. Spowodowane jest to niezwykłym efektem, tak jak gdyby schody unosiły się w górze. Pojedyncze schodki przytwierdzane są od razu do ściany, w konsekwencji konstrukcja zabiera mało miejsca i wygląda bardzo oryginalnie. Identycznie jak przy schodach dywanowych – ściana musi być do tego dostosowana. Najlepiej wybrać ten rodzaj schodów już na etapie budowy domu. Przy ścianach żelbetowych możliwe jest zakotwiczenie w ścianie pojedynczych stopni. Jeśli natomiast ściana nie jest do tego dostosowana, konieczne będzie zainstalowanie w niej belki, do której kolejno przytwierdzane są schodki. Do konstrukcji można zamontować balustradę, jednak nie jest to konieczne. Najbardziej dostępne są schody półkowe wykonane z drewna. Idealnie wyglądają we wnętrzach minimalistycznych, ale tak naprawdę wpiszą się w każdy styl domu.

Każdy z opisywanych modeli schodów możesz wykonać w sklepie Green Step.

Kiedy postawić na schody kręcone?

Schody kręcone idealnie nadają się do niewielkich piętrowych domów, gdzie nie ma wystarczająco dużo przestrzeni na wybudowanie drewnianych schodów jedno- lub dwubiegowych. Niejednokrotnie są też kupowane przy antresolach. Schody kręcone zajmują niesamowicie mało miejsca i wszędzie dostępne. Schody spiralne na dobitek są niesamowicie tanie, a z montażem możesz poradzić sobie bez pomocy fachowca. Schody kręcone wykonywane są z przeróżnych surowców. Możemy znaleźć schody drewniane, stalowe, żeliwne, a nawet szklane. Ich konstrukcja zbudowana jest na planie koła. Na środku jest słup, a dookoła niego przyczepiane są następne stopnie. Minusem takich schodów jest to, że nie są odpowiednie dla najmłodszych i najstarszych członków rodziny – są strome i przez to sprawiają trudność w ich pokonywaniu. Mogą także sprawiać problemy przy zamieszkujących w domu psach i kotach. Schody te są najpopularniejsze we wnętrzach nowoczesnych i loftowych.