Gdańsk jest z pewnością miastem typowo turystycznym. To dzięki jego umiejscowieniu nad morzem, a także ciekawej historii. Co roku to wyjątkowe miasto odwiedzają tysiące turystów z Polski, ale i z zagranicy. Gdańsk należy do jednych z najstarszych polskich miast, mający dużo cennych zabytków, a także miastem od którego zaczęła się II wojna światowa. Poza najpopularniejszymi zabytkami takimi jak Fontanna Neptuna, Ratusz, Bazylika Mariacka, Brama Żuraw, miasto posiada wiele innych mniej popularnych atrakcji turystycznych. Takim przykładem mogą być przedporoża, czyli element gdańskiej architektury ulicy i domu. Mało kto wie, że przez wzgląd na nietypowe położenie Gdańska niedawno zbudowano tam bardzo długie schody, bo liczące aż 270 metrów długości. Łączą one ulicę Kartuską z osiedlem Paderewskiego. Wzdłuż schodów posadzono rośliny, które bardzo uprzyjemnia spacer. Co trzeba zobaczyć w Gdańsku? Gdzie można się „wdrapać”, aby oglądać panoramę miasta i okolic?

Kilka słów o Gdańsku

Za początki miasta uznaje się IX w. Gdańsk jest miastem które może poszczycić się dynamiczną historią, często przechodząc z rąk do rąk. Przez pewien czas miasto należało do Brandenburczyków, aby później zostać przejęte przez Krzyżaków. Pod ich władaniem pozostało przez kolejne 150 lat. Królem, który włączył Gdańsk do Polski był Kazimierz Jagiellończyk. Wówczas też nadał wiele przywilejów, m.in. prawo do własnej monety. Na pewno miasta nie ominęły także rozbiory Polski, kiedy to ponownie musiał przejść w obce ręce. Następnym znaczącym momentem w historii był wybuch II wojny światowej, kiedy to 1 września 1939 roku niemiecki pancernik zaatakował Westerplatte. Wtedy miasto przeszło w ręce III Rzeszy. Po zakończeniu wojny został sprawnie odbudowany, rozkwitał przemysł a także gdański uniwersytet. Kolejnym kamieniem milowym w historii Gdańska był początek strajku pracowników Stoczni Gdańskiej, narodzenie Solidarności której przewodził Lech Wałęsa ,a także zakończenie komunizmu.

Miasto schodów- Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka znana jest również jako Korona Gdańska. Bazylika jest trzecią pod względem wielkości budowlą na świecie, której ściany w całości wzniesione zostały z cegły. Budowla zaprojektowana jest w stylu gotyckim, typowym dla miast nadbałtyckich. Jest to na pewno dobrze znany symbol Gdańska. Bazylika Mariacka jest chętnie zwiedzana przez turystów nie tylko przez wzgląd na ujmującą architekturę i ciekawą historię. To co przyciąga turystów jest z pewnością wieża z tarasem widokowym, z którego podziwiać można widok zapierający dech w piersiach. Na szczyt prowadzi aż 409 schodów! Na początku wspinaczki są one wąskie i kręte, by później przemienić się w wyjątkowo obszerne. W drodze na szczyt można także podziwiać dwa dzwony- Gratia Dei a także Ave Maria. Warto wspomnieć, że  nie są to byle jakie dzwony- pierwszy z nich waży niemal 8 ton, drugi natomiast 2,5 tony. Ze szczytu można oglądać wyjątkowe sklepienia z góry, a także przy dobrej, bezchmurnej pogodzie widać stamtąd Tczew i Hel. Niewątpliwie wysiłek, jaki trzeba włożyć w przebycie takiej ilości schodów jest warty tego, co można zobaczyć na szczycie.

Przedproża jako symbol Gdańska

Ścisła zabudowa Gdańska nie sprzyjała powstawaniu miejsc, gdzie ludzie mogliby spotkać się z rodziną czy przyjaciółmi. W Gdańsku nie ma rozbudowanych parków, jedynym rozwiązaniem byłaby zajmująca dużo czasu wycieczka na przedmieścia. Na pomoc przy rozwiązaniu tego problemu przybyli architekci projektując tzw. przedproża. Są to tarasy wychodzące przed elewację budynku. Ich szerokość umożliwiała swobodne spotkania towarzyskie. W czasie sprzyjającej pogody to właśnie tam lokatorzy kamienic spędzali czas wolny. Przedproża stały się także placami zabaw dla dzieci. Taras ograniczony jest barierką i prowadzą do niego schody. Przy większości przedproży budowano często zejście do piwnicy. Przedproża były także rozwiązaniem problemu wysokiego poziomu wód gruntowych. Parter budynku zazwyczaj projektowano trochę wyżej niż standardowo, a wejście do kamienicy prowadziło przez przedproża. Uznaje się, że powstanie tej nietypowej architektury przypada na XV wiek. Czasami przedproża zabudowywano i zadaszano, aby zwiększyć rozmiar sklepu znajdującego się w budynku. Oczywiście projekt przedproży inny był w przypadku bogatych kamienic i ich biedniejszych odpowiedników. W przypadku uboższych kamienic balustrady były proste, w bogatszych z kolei dekorowano je pięknymi kamiennymi rzeźbami. 

Góra Gradowa- miejsce warte zobaczenia

Poza niezwykle popularną Bazyliką Mariacką, która znana jest również jako punkt widokowy, warto odwiedzić także mniej znaną Górę Gradową. Miejsce to spełnia również funkcję punktu widokowego. Góra Gradowa jest wzgórzem o wysokości 50 m, na szczycie której są liczne bunkry do celów obronnych. Z tego względu jest to idealne miejsce dla fanów bunkrów. Są tam także inne ciekawe miejsca jak np. interaktywne centrum naukowe wybudowane specjalnie dla dzieci. Góra Gradowa znajduje się we wschodniej części Gdańska, obok stacji kolejowej. Powstały na szczycie w 2000 roku Krzyż Milenijny jest nocą oświetlany, co stanowi naprawdę wyjątkowy widok. Warto przyjechać do Gdańska, aby pobyć w nim kilka dni, bo weekend to z pewnością za krótko, szczególnie jeśli chodzi o odkrywanie nietypowych, mało popularnych atrakcji turystycznych.