Sauna – warianty

            Wyraz sauna pochodzi z języka fińskiego. Z początkiem określeniem tym nazywano rodzaj kąpieli branej w specjalnych drewnianych pomieszczeniach zlokalizowanych na wolnym powietrzu, w pobliżu rozlewisk czy rzek. Z upływem lat zaczęło to odnosić się do specyficznych pomieszczeń, najczęściej z drewna. Obecnie sauny są to nieduże pokoje używane do sesji cieplnych. Podczas kiedy łaźnie parowe okalają organizm gorącą parą, sauny są to niewielkie pokoje, które nagrzewają się do niebotycznych temperatur bez pary czy wilgoci. Poziom wilgotności w powietrzu jest niski a temperatura powietrza pozostaje dość wysoka. 

            Dziś możemy korzystać z różnego rodzaju sauny w zależności od tego jaki rodzaj powietrza jakiego rodzaju powietrzewolimy. Sauny można  rozróżnić na suche, parowe oraz na podczerwień. 

Sauna sucha inaczej zwana fińską to specjalnie przystosowane pomieszczenie, które od środka wyłożone pozostaje drewnem. Drewniane ławki ustawione kaskadowo dają możliwość korzystającym układać się na różnym poziomie. Podstawowym urządzeniem zabiegowym w saunie jest piec wyposażony w grzałki elektryczne, które rozgrzewają będące w nim skały. Są to specjalne skały, oddające ciepło do wnętrza sauny. Temperatura oraz wilgotność w komorze sauny zależna staje się od wysokości. Najmniejsza temperatura znajduje się zaraz ponad podłogą, a najwyższa pod sufitem. Zupełnie odwrotnie sprawa wygląda z wilgotnością, która najmniejsza jest pod sufitem, a najwyższa pod podłogą.

Następnym odmianą sauny jest łaźnia parowa, czyli rzymska, która wywodzi się ze starych zwyczajów słowiańskich. Pomieszczenie to zazwyczaj nie jest wykonane z drewna. Środek sauny parowej wykończone jest mozaiką. Z mozaiki są również ławki. Do wewnątrz dociągnięte są kanały, które dostarczają gorąca parę, tworząc klimat mniej więcej 100% wilgotności. Przy tak dużej wilgotności, organizm ludzki znosi temperaturę w graniach 40-60° i taka jest tutaj zachowywana. 

Najnowszym rodzajem sauny będzie sauna na podczerwień. Jest to inna opcja dla sauny suchej, i posiada z nią jedynie jedną cechę zbieżną. Wykonana jest z drewna, a klasyczny piec zostaje zastąpiony promiennikami podczerwieni, które tworzą promieniowanie IR. 

Działanie sauny

Podstawową cechą sauny jest naprzemienne wygrzewanie oraz ochładzanie organizmu. Dlatego zabieg ten możemy podzielić na dwie fazy – wygrzewania i ochładzania. Na fazę nagrzewania powinno poświęcić się od 5 do 12 minut i będzie to odrębna kwestia każdego człowieka. Po tym etapie następuje faza schładzania. Niezwykle istotny oraz nieodzowny detal korzystania z sauny. Wykorzystuje się w tym celu przeróżne sposoby: zanurzenie w basenie z chłodną wodą (poniżej 18 stopni Celsjusza), wyjście na świeże powietrze, nacieranie śniegiem i lodem oraz używanie zimnego prysznica. Aby sauna miała jak największe działanie fizykoterapeutyczne, w czasie pojedynczego seansu należy powtórzyć dwu lub trzykrotnie wyżej zaprezentowany cykl, a zatem etap nagrzewania, wychładzania i wypoczynek.

Saunowanie to rewelacyjny sposób na uwolnienie się od napięcia – zarazem fizycznego, jak i umysłowego. Rewelacyjnie oczyszcza ona ciało z toksyn, zwiększa przemianę materii, odnawia energię po wysiłku. Działanie sauny połączone z wieloma kosmetykami wpływa na jakość naszej skóry. Oddziaływanie sauny na ciało człowieka to tematyka wielu opracowań, można tylko wspomnieć o jej zbawiennym oddziaływaniu na układ krążenia, bóle mięśniowe, reumatyzm.

 Jakie rodzaje saun oferuje nam Warszawa? 

 W Warszawie znajdziemy sporo miejscówek, gdzie mamy możliwość wybrać się do sauny. Stolica ma do zaoferowania miejsca posiadające tylko wyselekcjonowane sauny lub takie, w których w swojej ofercie mają wszelkie osiągalne rozwiązania na rynku. Do wyboru mamy sauny umiejscowione w uzdrowiskach, przy basenach oraz jest sposobność zarezerwowania sauny wyłącznie dla dwóch osób. Warszawa prócz zwykłych pobytów w saunach posiada również do zaproponowania seanse saunowe, podczas których sauna masterzy jeszcze podnoszą temperaturę o parę stopni. 

 Sauny w dobie pandemii Covid

 Jeżeli sauny i kąpiele saunowe są tymi czynnościami, bez których nie możesz wyobrazić sobie przetrwania zimy lecz masz obawy o swoje zdrowie przebywając w niewielkich, ograniczonych miejscach z obcymi ludźmi sauny domowe warszawa to wyjście wymarzone dla Ciebie. Na dzień dzisiejszy każdy może złożyć zamówienie na saunę domową. Sauna do domu to zazwyczaj sauna sucha lub na podczerwień. Możemy je zrobić na niewielkiej powierzchni, gdyż dla jednej osoby wystarczy już 1,5m2.