Międzynarodowe targi rolet i bram odbywają się systematycznie co trzy lata w Stuttgarcie. Jest to bardzo ważne wydarzenie w tej branży gromadzące ponad 1000 wystawców z całego świata. Targi te organizowane są na 10 halach o całkowitej powierzchni 124 000 metrów kwadratowych. Każdą edycję odwiedza ponad 65 000 odwiedzających ze 140 krajów. Wystawcy przedstawiają najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie markiz, rolet, osłon przeciwsłonecznych, bram, drzwi a także wielu innych. Warto wiedzieć, że niektórzy producenci czekają z prezentacją swoich najnowszych rozwiązań właśnie na targi w Niemczech. Hale targowe położone są niedaleko lotniska i autostrady, co umożliwia uczestnikom na łatwe dotarcie na miejsce. Większość firm, które wystawiają tam swoje produkty, to firmy zagraniczne. W 2018 na 1027 wystawców, aż 774 pochodziło spoza Niemiec.

Bogaty program  ramowy targów kluczem do sukcesu

Rozkład targów rozpoczyna wręczenie nagrody za Innowacyjność. Następnym punktem programu są pokazy Młodych Talentów, a także R+S Update, Forum Bram i Drzwi, pokaz Instytutu Techniki Okiennej. Dzięki pomocy organizacji partnerskiej miały miejsce również warsztaty ES-SO (European Solar Shading Innovation). Należy zaznaczyć, że program ramowy wzbogacono o dodatkowe imprezy skierowane do konkretnych grup docelowych. Na pewno targi w Niemczech są sposobnością do pogłębienia branżowej wiedzy i wymiany doświadczeń z ekspertami w obrębie rolet okiennych, markiz, czy drzwi. Grafik jest starannie ułożony, aby jak najdokładniej odpowiedzieć na potrzeby rynku. Goście mogą na żywo poznać nowości w branży, a także poznać rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, komfortu, efektywności energetycznej czy automatyzacji.

Nowości w organizacji targów?

Ostatnia edycja targów miała miejsce w 2018 roku. Zoptymalizowano wtedy powierzchnię hali tak, aby dział „Outdoor.Ambiente.Living” miał znacznie więcej miejsca na prezentację swoich produktów. To właśnie tam hotelarstwo i gastronomia mogły pokazywać swoje osiągnięcia, co więcej w Rothausapark zorganizowano ekspozycje wyjątkowe dedykowane zwłaszcza tej branży. Współczesne rozwiązania w branży są na tyle elastyczne, że można je używać prawie w każdych stylach architektonicznych, oraz odznaczają się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i szczególnym wzornictwem. Z całą pewnością wart uwagi jest również dział „Smart Home”, na którym odbyło się wiele wykładów oraz dyskusji. Swoimi doświadczeniami podzielili się m. in. specjaliści od systemów antywłamaniowych, architekci oraz kupujący. Każdego dnia targów zaplanowano inny temat główny jak np.:

  • komfort,
  • zabezpieczenia antywłamaniowe,
  • efektywność energetyczna,
  • montaż innowacyjnych rozwiązań.

Umożliwiło to szczegółowe omówienie każdego tematu. Nie zapomniano także o kwestiach sprzedaży innowacyjnych rozwiązań w branży. Na targach w 2018 roku po raz pierwszy zorganizowano ogólnoświatowy kongres Automatic Doors. Wydarzenie to jest niewątpliwie okazją do wytyczenia pewnych standardów w branży. Przykładem mogą być rolety, które są znacznie szybsze, wymagają mniej obsługi oraz są inteligentne. Obecnie rolety poza zapewnianiem bezpieczeństwa, zwiększają również efektywność energetyczną budynków. Także bramy nie zostają w tyle pod tym względem. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych w zakresie napędów są również bardziej komfortowe. Bez wątpienia fundamentalnym aspektem w dziedzinie drzwi jest ochrona przeciwpożarowa i zabezpieczenia przed zadymieniem. W przypadku zabezpieczeń przeciwsłonecznych, to w tym dziale zaprezentowano nowoczesne wzornictwo w zestawieniu z nowoczesną techniką. Również i w tym przypadku nie pominięto niezwykle ważnej kwestii jaką jest efektywność energetyczna zarówno jeśli chodzi o osłony zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Obecność polskich producentów na targach 

Targi w Niemczech są niewątpliwie wydarzeniem ogólnoświatowym, dlatego nie mogło zabraknąć na nich kluczowych polskich producentów rolet, drzwi i markiz. Na targach, które odbyły się w 2018 roku pojawiła się liczna grupa polskich dziennikarzy, gości oraz producentów. Swoje innowacyjne produkty pokazało wówczas aż 39 polskich firm.

Przeniesione targi z 2021 roku

Targi w 2018 roku odniosły znaczący sukces, znacznie przewyższając oczekiwania organizatorów, przede wszystkim dzięki rozbudowie powierzchni wystawowych. Następna edycja miała odbyć się 3 lata później, czyli w 2021 roku. Niestety, ostatnie targi przeniesiono ze względu na pandemię. Najbliższa edycja targów odbędzie się na początku 2022 roku. Po długich dyskusjach z najistotniejszymi wystawcami, partnerami targów oraz ze stowarzyszeniami branżowymi tak zadecydowano. Pomimo tego w zaplanowanym czasie odbyła się elektroniczna wersja targów R+T digital. Na potrzeby zainteresowanych stworzono bezpieczną platformę, która umożliwiła wystawcom swobodny kontakt online. Pozwoliło to na wymianę doświadczeń pomiędzy wystawcami i odwiedzającymi.

Wyjazd na wydarzenie dla zwiedzających

Targi w Stuttgarcie od dłuższego czasu szczycą się znacznym powodzeniem i zainteresowaniem odwiedzających. Jest to ważne wydarzenie dla osób zainteresowanych najnowszymi technologiami w zakresie osłon przeciwsłonecznych, bram, markiz, drzwi oraz wielu innych. Systematycznie co trzy lata wystawcy z wielu krajów gromadzą się, aby pokazać innowacyjne rozwiązania w branży. Mimo wszystko wyjazd na takie wydarzenie może być problematyczny, z tego powodu można skorzystać z propozycji firm organizujących tego typu wyjazdy. Może z tego skorzystać zarówno odwiedzający, jak i producent. Wówczas można być pewnym, że najdrobniejsze szczegóły wyjazdu będą odpowiednio zaplanowane od początku do końca. Dzięki temu producent może skupić się na prezentacji produktu, a nie na organizowaniem dojazdu czy noclegu.