Fotowoltaika – zatem czym są panele słoneczne?

 Instalacja fotowoltaiczna umożliwia konwersję energii promieniowania słonecznego na prad elektryczny. Dzięki niej zyskujemy bezpłatny prąd przykładając się do ochrony Ziemi. Możemy go zużywać w danym momencie do podgrzewania wody i budynku, składować, a nawet sprzedawać. Własna elektrownia fotowoltaiczna uwalnia od podwyżek cen energii a także warunków na rynku energetycznym. Fotowoltaika nie wiąże się z degradacją ekosystemu, toteż jest to wyjście całkowicie ekologiczne, dające gwarancję braku emisji trującego dwutlenku węgla. 

Rzetelny montaż fotowoltaiki zawsze odbywa się zgodnie z obowiązującymi wymaganiami technicznymi, warunkami podłączenia a także dokumentacją techniczną. Przed przystąpieniem do zamówienia paneli fotowoltaicznych warto zlecić badanie fotowoltaiczny. W trakcie badania fotowoltaicznego należy:

  • ustalić zużycie prądu i zgodnie z tym dobrać odpowiednią moc konstrukcji fotowoltaicznej,
  • ocenić możliwości montażu,
  • ocenić zakres zacienienia pokrycia dachowego lub gruntu.

Słoneczny prąd fotowoltaiczny jest doskonałym źródłem energii odnawialnej i istnieje wiele powodów, dla których opłaca się zacząć czerpać z korzyści, jakie są przez nią niesione. Panele fotowoltaiczne stały się proste w konserwacji a także będą działać przez długi czas.

Obecnie w Polsce jesteśmy w stanie zauważyć popyt na fotowoltaikę, zwłaszcza w takich województwach jak: Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie a także Mazowieckie jak również w miejscowościach takich jak Warszawa, Kraków czy Grudziądz.

Na fotowoltaikę w Grudziądzu jesteśmy w stanie otrzymać dofinansowanie przeznaczone dla dobra środowiska. Nieustannie mówi się o zanieczyszczeniu środowiska, dlatego fotowoltaika cieszy się dużym uznaniem władz państwowych. Grudziądz corocznie ma do zaoferowania dofinansowanie na fotowoltaikę ze środków własnych. Dzięki dofinansowaniom montaż może zwrócić się o wiele szybciej a perspektywy zamontowania paneli mamy zdecydowanie więcej. 

Gdzie montowane mogą być panele fotowoltaiczne? 

Jesteśmy przyzwyczajeni do klasycznego wyglądu farm fotowoltaicznych. Rzędy ogniw fotowoltaicznych ułożone w symetryczny sposób zerkają w słońce, niekiedy śledząc jego lokalizację. Tego rodzaju uporządkowane instalacje montowane są na gruncie oraz na dachach. nierzadko instalacjom fotowoltaicznym zarzuca się naruszanie estetyki terenu albo rażącą zmianę bryły nieruchomości. A co, jeśli panele fotowoltaiczne jesteśmy w stanie wykorzystać jako fragment dopasowany do okolicy? 

W Chinach powstała wielka farma fotowoltaiczna zbudowana z tysięcy paneli okrywających szczyty oraz kotliny gór Taihang. W pierwszej kolejności odnosimy wrażenie, że spoglądamy na przeszkloną ścianę jednego ze współczesnych drapaczy chmur. Parę sekund później wiadomo już, że to wrażenie jest złudne. Władze Chin zamontowały na tym terenie panele fotowoltaiczne będące w stanie generować nawet 321 megawatów prądu w ciągu roku. Docelowo farma fotowoltaiczna obniży wytwarzanie dwutlenku węgla o 251 000 ton w każdym roku.

Również w Chinach zainstalowana została farma, która własnym wyglądem przypomina gigantyczną pandę. Chińskie władze planują budowę 100 takich farm na terenie całego kraju, gdyż to naturalnie panda kojarzy nam się najbardziej z tym rejonem świata.  

Amerykańskie sklepy które należą do grupy Target instalują panele w formie swojego znaku firmowego. Takie samo rozwiązanie stosuje kosmiczna firma Elona Muska SpaceX. Ich logo ułożono na pokryciu dachowym centrali w Kalifornii. Tak samo w USA a także w Kanadzie często dachy kościołów są wyposażone w panele fotowoltaiczne ułożone w niezwykle oryginalny sposób, a dokładnie tak, aby został stworzony z nich krzyż. Tego rodzaju przykładów z całego świata można mnożyć bez ograniczeń a jedynym ograniczeniem przy montażu paneli stała się nasza fantazja. 

W kraju od niedawna dodatkowym rozwiązaniem na instalację paneli są pływające farmy fotowoltaiczne. Wprawdzie w Polsce póki co zaczynają się rozwijać, ale na świecie powstają już od parunastu lat. Przyrost pływających farm fotowoltaicznych intensyfikuje się, więc w naszym kraju też będzie ich przybywać.

Pływająca fotowoltaika jest wydajniejsza, gdyż pozwala wyeliminować lub zmniejszyć zacienienie oraz ilość brudów osiadających na panelach. Natomiast woda obniża temperaturę środowiska, co ma bezpośredni wpływ na pracę paneli z większą wydajnością. Również modułowy sposób montażu – przy pomocy pływaków zaczepionych do dna – daje łatwiejszą realizację projektu niż w sytuacji lądowych farm fotowoltaicznych.