Wiele osób znajdujących się w domach jednorodzinnych korzysta z pieców ogrzewanych najróżniejszymi typami paliw opałowych. Na polskim rynku jest ich duża ilość, dlatego osobom nie interesującym się tym tematem może być bardzo ciężko wybrać coś dla swojego domu. Pomimo tego, że szeroki wybór z początku może być kłopotliwy, to w istocie nie jest to tak zawiłe. W tym tekście dowiesz się o wszystkim na temat właściwości pelletu i ekogroszku.

Informacje zaczerpnięte z: marko24.pl.

Czym jest pellet?

Pellet to granulat niedużej wielkości o kształcie walców lub malutkich kulek. Jego wymiary to zazwyczaj 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu waha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z bardziej ekologicznych i wartych uwagi sposobów na ogrzanie domu. Jego wartość opałowa jest porównywalna do wartości opałowej drewna – w ich produkcji wykorzystuje się odpady drzewne bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu zaczyna się już od około 850zł za tonę.

Właściwości ekogroszku

Ekogroszek to typ paliwa stałego pozyskiwany z węgla kamiennego. Aby pozyskać ekogroszek z węgla trzeba go pokruszyć, przesiać, a następnie przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w przeciwieństwie do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a także łatwiejszy w obejściu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest niewielki – rozmiar jego ziaren waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z największych wartości spośród dostępnych typów paliw. Emituje niewielką ilość pyłów, jak i popiołu. Jednak zanim zdecydujesz się na ekogroszek upewnij się, że nie jest podrabiany. Ze względu na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane produkty, które są mieszanką niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieokreślonymi domieszkami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie paliwa opałowego? Łódź i okolice

Warto wiedzieć, że wiele firm produkujących pellet oferuje produkty z dostawą do domu. Z uwagi na to nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu na własną rękę. Pellet będzie dostarczony prosto pod Twój dom. Wobec tego nim zdecydujesz się na kupno – sprawdź dokładnie ofertę danej firmy.