Okna są dla większości osób zwykłym przedmiotem i zupełnie nie jesteśmy zainteresowani jaką mają historię albo jak mogą wyglądać w dzisiejszych czasach. Ważne, żeby były szczelne i czasem pasowały do wystroju. Czy jednak macie świadomość od jak dawna w dziurach w ścianie są wykorzystywane takie okna, jakie mamy dziś? Albo jaką jeszcze funkcję mogą spełniać oprócz przepuszczania światła do domu? Mało kogo interesują ciekawostki o oknach i szybach, a naprawdę warto poznać ich historię i zobaczyć czego jeszcze można od nich oczekiwać w teraźniejszości.

Czy wiesz, że szkło ma około 5 tysięcy lat?

Szkło wynaleziono jakieś 5 tysięcy lat temu, jednak wtedy tworzone było raczej nieświadomie. Nasi przodkowie nie widzieli potencjału szkła i tworzyli z niego niewielkie dekoracje, które miały taki kolor i kształt jaki akurat wyszedł i nie przechodziło przez nie światło. Dopiero jakiś czas później zobaczono, że można z niego tworzyć taki kształt, jaki tylko się chce. W związku z tym zaczęto tworzyć szklane naczynia.

Czy wiesz, że przed wynalezieniem szklanych szyb, budynki przeważnie nie miały wcale otworów okiennych? Wszystko dlatego, że w tamtych czasach nie istniał inny materiał, który można było zastosować do chronienia domu przed zimą. Dopiero około 100 roku naszej ery pojawiło się szkło okienne. Nie chodzi tutaj oczywiście o okna plastikowe albo okna drewniane, które znamy dzisiaj. Produkowane wtedy szkło nie było w pełni transparentne, ale nie było również ciemne. W ten sposób do budynków wpadało niewiele światła. W Polsce szyby okienne zaczęły być tworzone na pewno XIII wieku, ale to też nie były tego typu okna jakie możemy podziwiać w dzisiejszych czasach. Pierwsze, podobne do dzisiejszych, szyby okienne zaczęto produkować w XIV wieku, jednak na większą skalę robione były gdzieś między XIX a XX wiekiem. Były to tylko szyby wstawione w drewniane ramy okienne. Okna plastikowe pojawiły się na rynku w latach 60 XX wieku, a w Polsce swoją popularność zyskały w połowie lat 70 XX wieku.

Interesujące okna na świecie

Nie od dziś wiadomo, że okna, które posiadamy w domach różnią się bardzo mocno od tych, które możemy podziwiać w świątyniach. To właśnie tam zazwyczaj oglądamy wielokolorowe witraże, które są warte podziwiania. Właśnie dlatego to one są najbardziej znanymi oknami na świecie. Nie ulega wątpliwości, że jednymi z najbardziej popularnych są okna z witrażami w barcelońskiej katedrze. Jest to całkowicie normalne, przecież nie często obserwujemy okna w takim rozmiarze i kolorze. Następnym miejscem na mapie ciekawych okien jest Kaplica Dziękczynienia w Teksasie. To właśnie tam oglądać można spiralę z okien, która pnie się aż do sufitu. Niezwykłe szyby bywają nie tylko w świątyniach. Doskonałym tego przykładem jest Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji, który składa się prawie cały ze szklanych paneli. Każda szyba wygląda inaczej i dzięki temu wygląda trochę jak ekran telewizora. Jeśli będziecie blisko Hilversum to obowiązkowo obejrzyjcie ten budynek! Kolejnym dowodem na to jak niespotykanie można wykorzystać szybę jest chińskie Akwarium w Parku Rozrywki w Zhuhai. W tym miejscu ogromna szyba oddziela ludzi oglądających Akwarium od 49 milionów litrów wody z morskimi zwierzętami!

Czy wiesz co jeszcze można zobaczyć na oknie?

Zaczynamy już przyzwyczajać się do inteligentnych urządzeń w domach. Mamy możliwość za pomocą aplikacji w telefonie włączać odkurzacz, zapalać i gasić światło lub otwierać i zamykać rolety. Prawdopodobnie nie wiecie jednak, że na rynku pojawiły się już inteligentne okna. Co robi więc SmartWindow? Mając tego typu szybę nie musimy mieć tak naprawdę osobnego telewizora. Dzięki niemu to na szybie odpalamy serial albo program telewizyjny. Interesujące jest też to, że inteligentną szybę można połączyć z komputerem lub telefonem za pomocą WiFi, Bluetooth, a nawet z USB. Ekran telewizora w inteligentnej szybie jest dotykowy i może niezwykle zadziwiać swoją funkcjonalnością.

Tekst został napisany we współpracy z producentem okien drewnianych z Krakowa