Co to są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są lotnymi związkami, pozyskiwanymi z różnych części roślin (wszystko zależy od tego, z jaką rośliną mamy do czynienia). Są one co roku bardziej znane i dlatego właśnie jest ich na rynku już bardzo wiele. Dla wielu z nas są naturalnym źródłem odporności i zdrowia (szczególnie dla naszych górnych dróg oddechowych) a także idealnie sprawdzają się podczas chwili relaksu (zwłaszcza dzięki walorom zapachowym). W ten sposób możemy połączyć przyjemne z pożytecznym.

Jakie korzyści da nam mieszanie olejków eterycznych?

Istnieje dużo metod na mieszanie olejków eterycznych ze sobą. Jakie niesie to ze sobą korzyści? Poza zaletami zapachowymi, jakie możemy dostosować do siebie, jest jeszcze jeden plus – wzmocnienie działania aromaterapii. Na taki efekt, możemy liczyć wtedy, kiedy połączymy między sobą oleje o tych samych lub bardzo podobnych właściwościach. Dużo oczywiście zależy od tego, jaki efekt jest przez nas pożądany i na czym nam najbardziej zależy. Kompleksowe dopasowanie olejków do indywidualnych potrzeb pozwoli nam czerpać garściami z dobroci, jakie mają w sobie. Możemy też kupić zestawy olejków eterycznych.

Jaką metodą mieszać olejki eteryczne?

W zależności od tego, jaki efekt chcemy wydobyć z naszych olejków eterycznych na takim ich zmieszaniu powinniśmy się skupić. Przed połączeniem ze sobą różnych olejków należy pamiętać o paru kluczowych warunkach, dzięki którym będziemy mogli skutecznie mieszać ze sobą różnorodne warianty olejków:

 • Najlepiej będzie, jeśli olejki będziemy łączyć w ich grupach gatunkowych; np. cytrusy z cytrusami).
 • Na początku swojej przygody z olejkami eterycznymi nie szalejmy za bardzo – lepiej będzie, gdy rozpoczniemy od małej liczby składników, np. od 1 do 5-6 olejków, tak, aby poczuć się pewnie w odpowiednim ich mieszaniu.
 • Gdy mamy potrzebę użytkowaćolejków w zakresie leczniczym o tym, by dobrać je w odpowiedni sposób, aby ich właściwości się nawzajem uzupełniały.
 • Wtedy, kiedy chcemy uzyskać, trwalszy i różnorodny zapach nie zapominajmy o łączeniu olejków tak, by pasowały do siebie pod względem trwałości – bardzo dobrze jest łączyć olejki o krótszym czasie utrzymywania z takimi, które utrzymują się dłużej.

Pomocne połączenia olejków eterycznych

Dużo osóbkoncentruje się na tym, jakie olejki eteryczne najlepiej się ze sobą łączą. Zastanówmy się, w związku z tym faktem na najpopularniejszych, lubianych oraz skutecznych połączeniach. Do tego grona zaliczamy:

 • Cyprys – bergamota + drewno cedrowe + cytryna + jałowiec + kardamon + lawenda, majeranek + mandarynka + pomarańcza,
 • Lawenda – bazylia + bergamotka + cedr + cyprys + cytryna + eukaliptus + grejpfrut, drzewo herbaciane + kardamon + trawa cytrynowa + limeta + majeranek + mięta pieprzowa + kwiat pomarańczy oraz sama pomarańcza.
 • Limeta – bazylia + olejki cytrusowe + gałka muszkatołowa + lawenda + kwiat pomarańczy.
 • Mandarynka – bergamota i inne olejki cytrusowe + cynamon + gałka muszkatołowa + jałowiec + lawenda + geranium + szałwia muszkatołowa.
 • Melisa – olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + majeranek + geranium + rozmaryn + róża + rumianek + tymianek.
 • Różane drzewo – wszystkie olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + paczuli + kwiat pomarańczy + róża + sandałowiec.
 • Rumianek – bazylia + bergamotka + jaśmin + lawenda + majeranek + róża + szałwia muszkatołowa.
 • Sandałowiec – bergamota + cedr, jaśmin + lawenda, paczuli + drzewo różane.
 • Sosna – cedr + cytryna + eukaliptus + drzewo herbaciane + jałowiec, lawenda + mięta pieprzowa + rozmaryn.

Każde z wyżej wymienionych połączeń jest popularne oraz rekomendowane.Musimy dobrać zapachy oraz każde mieszaniny do osobistych priorytetów. To pozwoli nam odczuć najwięcej satysfakcji i korzyści korzystania z olejków eterycznych. Nie zapominajmy, iż najistotniejsza w czasie kupna i łączenia olejków stanowi nasza satysfakcja.