Ze względu na możliwość otrzymania wielu dofinansowań na fotowoltaikę co roku można zaobserwować rosnące zainteresowanie nimi. Jest to ekologiczne źródło energii, które umożliwi także zaoszczędzenie na opłatach za prąd. Każdy właściciel domu jednorodzinnego może zostać posiadaczem fotowoltaiki. Ich montażem trudnią wyspecjalizowane firmy, które w projekcie uwzględniają wszystkie niezbędne parametry, a także dopasowują najlepsze miejsce na montaż fotowoltaiki. Zazwyczaj ze względu na wygodę są one montowane na dachach budynków, ale możliwe jest również umieszczenie je w innych miejscach takich jak specjalne konstrukcje na gruncie, dachy garaży, oraz dachy altan. Gdzie jeszcze warto zainstalować fotowoltaikę w Gdańsku? Czy umiejscowienie ich na gruncie nie wpłynie źle na ich efektywność? 

Odpowiednie lokalizacje dla montażu paneli słonecznych

Staranne dobranie lokalizacji na instalację paneli słonecznych ma ogromny wpływ na ich efektywność. Wybierając firmę, która zajmie się montażem warto skorzystać z doświadczenia specjalistów w kwestii doboru nie tylko ich mocy, ale również najlepszego miejsca. Zasadniczą kwestią jest to, aby w miarę możliwości zagwarantowany był jak najczęstszy dostęp do promieni słonecznych. W ciągu roku zmienia się kąt padania promieni, z tego powodu odpowiedni dobór montażu zależy od lokalizacji. Przykładem jest niewątpliwie Białystok w województwie podlaskim, gdzie jak pokazują badania największą produkcję prądu można uzyskać w maju, czerwcu i sierpniu, najmniejsza natomiast od listopada do marca.

Takie uwarunkowania należy rozważyć decydując się na montaż fotowoltaiki. Panele słoneczne najlepiej jest umiejscowić na otwartej przestrzeni w stronę południa. Najlepszy kąt pochylenia to 30 – 45 stopni. Warto nadmienić, że zwiększenie kąta pochylenia może przynieść znaczne straty energii. Panele słoneczne zazwyczaj instalowane są na dachach budynków, a zatem kąt nachylenia podyktowany jest przez konfigurację dachu. Zazwyczaj, gdy nie ma możliwości umieszczenia paneli na dachu, warto rozważyć montaż na południowej ścianie budynku. Inną opcją może być również zainstalowanie ich na odpowiedniej konstrukcji na gruncie. Warunkiem jest jednak duża przestrzeń bez budynków czy drzew w okolicy. Warto pamiętać, że drzewa nawet takie, które bezpośrednio nie zasłaniają konstrukcji, mogą mieć niekorzystny wpływ przez wzgląd na opadające liście.

Kiedy warto rozważyć instalację paneli słonecznych na ścianie domu?

Z pewnością najbardziej rozpowszechnionym sposobem montażu paneli słonecznych jest położenie ich na dachu domu. Jednakże niekiedy nie jest to możliwe i należy przemyśleć inne rozwiązania jak na przykład rzadko spotykany montaż na ścianie budynku. Zasada działania fotowoltaiki pozostaje identyczna jak w przypadku klasycznego położenia na dachu. W jakich przypadkach można rozważyć ten sposób? Zazwyczaj właściciele budynku decydują się na niego w następujących sytuacjach:

  • konstrukcja dachu nie pozwala na ułożenie na nim paneli,
  • właściciel chce zwiększyć ilość paneli, ale nie ma więcej miejsca na dachu,
  • dach jest stosunkowo mały i nie da się na nim zainstalować wszystkich potrzebnych paneli.

Bezdyskusyjną zaletą tego typu montażu jest zwiększenie ich wydajności zimą, kiedy słońce położone jest nisko nad horyzontem. Inwestorzy decydujący się na montaż paneli na ścianie zazwyczaj jako zaletę wskazują nietypowy wygląd budynku, który nadają mu panele. Takie położenie fotowoltaiki ułatwia także ich konserwację i czyszczenie ze względu na łatwiejszy dostęp do nich. Niewątpliwie to rozwiązanie ma także wadę. Pomimo tego że produkcja prądu w okresie zimowym jest zwiekszona, to wydajność biorąc pod uwagę cały rok jest zmniejszona o 72 % w porównaniu do tradycyjnego sposobu instalacji. 

Panele słoneczne na gruncie – czy warto?

Panele wolnostojące są dobrym pomysłem, kiedy mamy niewykorzystany kawałek działki. Niestety, koszt ich instalacji jest o wiele wyższy niż w przypadku tradycyjnego montażu. Dzieje się tak, ponieważ panele na gruncie potrzebują specjalnej konstrukcji, która utrzyma je w dobrym nachyleniu. Niewątpliwą zaletą jest ich większa efektywność, zwłaszcza, kiedy inwestor zdecyduje się na wyposażenie ich w system nadążny, który obraca panele w stronę słońca.