Nie można w żaden sposób zaprzeczyć, że praworządność to jeden z filarów społeczeństwa nie tylko naszego kraju, ale także mnóstwa innych. Praworządność gwarantuje wysoką wygodę życia dla obywateli, którzy mają zapewnienie odnośnie tego, że różnorakie konflikty zostaną rozwiązane sprawiedliwie, kryminaliści skutecznie osądzani, a na decyzje sędziów nikt nie będzie miał zgubnego wpływu. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z tego, że to nie jedyne cechy praworządności – jest ich o wiele więcej. W dzisiejszych czasach jest to zagadnienie, które bez wątpienia dobrze jest regularnie poruszać. Bez praworządności nie byłoby bowiem dobrze funkcjonującego społeczeństwa – jest to swoisty fundament, na którym budujemy nasze państwo, nasz naród, naszą tożsamość oraz ogólny komfort codziennego funkcjonowania. Z tego względu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zachęcić do zapoznania się z krótkim wywodem na temat godnych największej uwagi cech praworządności.

Wolne media

Dobrze mieć zdawać sobie sprawę z tego, że praworządność nie ogranicza się jedynie do skutecznego działania organów sądowniczych, ale również należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju kwestie czysto społeczne. Wśród nich są bez wątpienia wolne media, które muszą funkcjonować sprawnie, być niezależne i nie mogą być w jakikolwiek sposób ograniczane czy cenzurowane przez takie instytucje, jak przede wszystkim państwo. Dzięki temu obywatele mają gwarancję korzystania z informacji z różnych źródeł, opinii oraz reportaży tworzonych przez niezależnych publicystów i dziennikarzy. Wolność słowa jest podstawą nie tylko wolności mediów, ale także w znacznie szerszym ujęciu właśnie praworządności. Jeśli media są w jakikolwiek sposób atakowane lub ograniczane, to jest to zjawisko niewyobrażalnie przykre i zgubne, które znaczącą uderza w praworządność, na jaką wszyscy jako obywatele bez wątpienia zasługujemy.

Wolność zgromadzeń

Następnym niewątpliwie kluczowym aspektem praworządności jest wolność do organizacji wszelkiego rodzaju protestów, marszów czy też innego rodzaju form poparcia lub sprzeciwu różnego rodzaju zjawiskom, zwykle związanych z tym, w jaki sposób działa obecna władza. Niewyobrażalnie kluczowe jest to, aby obywatele mieli możliwość nie tylko jeśli chodzi o wyrażanie swoich opinii, ale również manifestowania ich, niezależnie od tego, z jakiego rodzaju poczynaniami rządu zgadzają lub nie – jest to potężny filar zarówno praworządności, jak i ustroju, jakim jest demokracja.

Sprawnie działająca machina urzędnicza

Żeby obywatele mogli mieć satysfakcję z pełni swoich praw oraz mieli możliwość wykonywania pewnych czynności, kluczowe są sprawnie działające urzędy. Wszyscy obywatele mają do czynienia z tego rodzaju instytucjami i regularnie pojawiają się pewne sprawy, z którymi należy udać się do takowych – korupcja wśród urzędników jest zatem niedopuszczalna i żaden organ władzy nie może w jakimkolwiek stopniu wpływać na ich funkcjonowanie.

Równość względem prawa

Jeśli chodzi o sprawy karne czy cywilne, nikt nie może być “lepszy”. Każdy z nas powinien przestrzegać tych samych zasad, ponosić identyczną odpowiedzialność za swoje czyny oraz otrzymywać dokładnie taki sam wymiar kary regulowany odpowiednimi kodeksami. Niedopuszczalne są sytuacje, w których istnieją równi i równiejsi w kwestii prawa – mamy wtedy do czynienia ze znaczną skazą na praworządności.

Prawo do sprawiedliwego procesu i niezależni prawnicy

Praworządność opiera się na tym, że każdy z nas zasługuje na sprawiedliwy proces i odpowiedniego prawnika, niezależnie od tego, w jakiej sprawie toczy się postępowanie. W sądzie może reprezentować nas adwokat lub radca prawny z przydziału, lecz możemy również pokusić się o wynajęcie zaufanego fachowca w tej dziedzinie. Na działania i decyzje prawników również państwo nie może pod żadnym pozorem mieć wpływu, ponieważ znacznie gryzie się to z ideą praworządności.

Wolne wybory

Podejmowanie decyzji o rządzącej nami władzy to jedna z podstaw zarówno demokracji, jak i praworządności. Kiedy w kraju nie mogą odbyć się wolne wyboru, to nie można stwierdzić, że żyjemy w wolnym kraju, jeśli ten deklaruje się jako kraj demokratyczny – mowa między innymi o Polsce. Bez wątpienia każdy prawnik to powie. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie komfortowe życie w państwie, w którym władza nie jest wybierana za pośrednictwem wolnych wyborów – spójrzmy między innymi za naszą wschodnią granicę i obecną sytuację chociażby na Białorusi.

Praworządność jest podstawą

Nie można jakkolwiek zaprzeczyć, że praworządność jest jednym z najbardziej potrzebnych elementów funkcjonowania wszystkich cywilizowanych państw. Z tego powodu z tym musimy troszczyć się o swoje prawa i walczyć o praworządność w każdy możliwy sposób.

Bibliografia: kancelaria-apc.pl