Królestwo ryb jest intrygujący(e). Praktycznie w każdym miejscu można spotkać zapaleńców z wędką w dłoniach. Zarzucają swoje wędki wszędzie gdzie jest to legalne – w stawach, jeziorach, na morzach, oceanach. Jest też całkiem sporo osób, którzy(e) trudnią się hodowlą ryb. Od ryb akwariowych, do ryb pływających w przydomowych stawach ozdobnych. Ryby, podobnie jak inne zwierzęta domowe wymagają należytej troski. Gospodarz musi też wiedzieć, które z nich będą się dobrze czuć w takim stawie. Powinien też wiedzieć, która karma dla ryb stawowych będzie smakować nowym mieszkańcom oczka wodnego.

Plusy i minusy stawów ozdobnych

Warto zacząć od tego, czym właściwie są stawy ozdobne. Są one naturalnymi lub zbudowanymi przez człowieka zbiornikami wodnymi zajmującymi niewielką powierzchnię. Możliwe jest wykopanie takiego akwenu na własnym podwórku. Rolą oczek wodnych jest najczęściej funkcja dekoracyjna.

Właściciel samodzielnie decyduje jak będzie się prezentować jego oczko wodne. Podejmuje również decyzję o tym, co będzie składać się jego mikrosystem. Chodzi tu o florę i faunę. Jasnym jest, że łączy się z tym praca. Aby staw ozdobny mógł być powodem do dumy dla mieszkańców domu trzeba go pilnować. W innym wypadku jego kondycja ulegnie pogorszeniu.

Jakimi rybami zapełnić staw ozdobny?  

Pytanie, które(a) pojawia się na samym początku, to które ryby zacząć hodować w stawie ozdobnym. Wybór jest przeogromny. Przecież jest tak dużo gatunków ryb. Ze względu na ograniczony metraż tego rodzaju stawów, zwierzęta, które będą się po nim poruszać także muszą być małych rozmiarów.

Zaczynając od małych(e) ryb(y) stawowych(e), dobrze pomyśleć o karasiu(a) pospolitym(ego). Są to ryby bardzo popularne wśród hodowców. Karasie bardzo dobrze czują się w nawet niewielkich zbiornikach. Co więcej, karasie należą do ryb dosyć odpornych. Potrafią sobie poradzić w niskich temperaturach i mają małe zapotrzebowanie na tlen. Kiedy chcemy dodać trochę koloru naszemu stawowi, dobrą ideą mogą być welony. Charakteryzują się one pomarańczowo-czerwonym ubarwieniem. Również jazie zdają się dobrym wyborem. Potrafią one tolerować różne mało komfortowe warunki. Nie jest im straszna też brudna woda. Do stawów ozdobnych wybiera się jazie złote – ich ubarwienie dodaje urok praktycznie wszystkim zbiornikom(wi).

Większych rozmiarów ryby również mogą znaleźć swoje miejsce w stawie. Z większych osobników popularnym wyborem okazują się karpie i amury białe. Karpie potrafią mierzyć długość nawet 90 cm. Okazują się one bardzo przywiązującymi się istotami. W szybkim tempie zapamiętują właściciela i okazują to podpływając do niego w porze karmienia. Trzeba wiedzieć, że karpie nie zawsze znoszą obecność innych ryb w stawie. Interesującą rybą jest amur. Jest to jedna z nielicznych ryb, która potrafi współistnieć z karpiem. Amury są także pożyteczne i pilnują czystości stawu dlatego, że wyjadanie(ją) nadmiar roślin w stawie.

Jak dbać o staw ozdobny?

Jeśli już zdecydujemy kupić ryby do naszego oczka wodnego, trzeba też mieć na uwadze potrzebę dbania o nie. Warto dowiedzieć się jakie czynności trzeba robić wokół stawu. Konieczna jest oczyszczanie wody i szeroko pojęte dbanie o czystość. 

Kolejnym(ą) istotnym(ą) kwestią jest karmienie ryb. Żeby miały zapewniony(ą) {możliwość|prawidłowy rozwój(u) konieczna jest wysokiej jakości karma dla ryb stawowych. Dieta powinna obfitować w białka pochodzenia roślinnego. Powinna też właściwie zbilansowana. Rynek reaguje na popyt i oferuje gotowe mieszanki karm granulowanych i nie tylko. Przed kupnem warto skonsultować(nie) się z przedstawicielem hurtowni. Z pewnością są to osoby kompetentne, które pomogą postawić na karmę sugerowaną dla naszych ryb. W większości są to hobbyści, którzy dysponują ogromną wiedzą(e).