Schody często pełnią istotną funkcję w mieszkaniach piętrowych. Stanowią coś w rodzaju łącznika między parterem, a wyższymi partiami. W konsekwencji dużeje eksploatacji, z czasem spotyka je nieunikniony los. Z biegiem czasu stają się coraz bardziej kruche. Tocałkowicie normalne. Nie mniej jednak, dobrze zbudowane schody mogą służyć latami. Zużyciu podlega głównie warstwa użytkowa. Tą w każdej chwili można odrestaurować. Jak zrewitalizować schody w Elblągu, Gdańsku i innych miejscach? Wszędzie pojawiają się identyczne pytania. Spieszymy z odpowiedzią!

Zużyte stopnie – usunąć czy odświeżyć? 

Każdy chce mieć piękny, zadbany dom. Niestety podniszczone schody nie wyglądają estetycznie. W związku z tym, jeśli widać po nich symptomy ”starości” warto pomyśleć o ich odnowieniu.

Bywa, że schody nie nadają się do odświeżenia. Spróchniałe panele czy zgromadzona woda sprawiają, że drewno w szybkim tempie niszczeje. W takich okolicznościach opcją jest doszczętne rozmontowanie zużytych stopni. Usunięcie zniszczonych desek daje szansę zorganizowania przestrzeni schodowej na nowo. Wystarczy wyczyścić warstwę podstawową i można startować

Kiedy drewno są w przyzwoitej(ym) stanie można popracować nad ich odświeżeniem. Z użyciem odpowiednich instrumentów i środków czyszczących można osiągnąć niezłe efekty. W przypadku wszelkich działań – czy to związanych z wymianą stopni czy ich odświeżaniem najważniejszy jest pomysł. Wyobraźnia potrafi tworzyć oryginalne idee. Nie tylko dobrze się one prezentują, ale także są użyteczne.

Na co zwrócić uwagę wymieniając stopnie?

Wstawianie nowych stopni schodowych być wyśmienitą zabawą. Aranżacja to bezsprzecznie najlepszy(a) element tego procesu. Sama wymiana nie jest bardzo trudna. Trzeba jednak pamiętać o pewnych podstawowych regułach. Jeśli mamy zamiar przeprowadzić transformację(i) schodów warto zrobić to właściwie. Zaczyna się od przygotowań i analizy wszelkich ważnych kwestii.

Ważne są wymiary schodów. Powinny mieć należycie zbalansowaną wysokość i szerokość. Dobrą(ym) zwyczajem jest dopasowanie ich do wzrostu mieszkańców domu. Wyższe osoby potrzebują szerszych stopni.

Trzeba również uwzględnić z jakiego tworzywa zbudowana jest baza. Ludzie z branży są zdania, że najbezpieczniejsze są schody żelbetowe. Uznaje się je też za najbardziej użyteczne. Można je przerabiać według indywidualnych upodobań.

Schody bezsprzecznie muszą być bezpiecznie. W związku z tym wskazany(a) jest instalacja poręczy. Zabezpieczają one przed upadkiem. Zdarza się, że maluchy lub seniorzy mają problemy w korzystaniu ze schodów. Oprócz poręczy warto więc pomyśleć o dołożeniu dywaników lub mat antypoślizgowych. Bezpieczeństwa nigdy mało.

Jakie materiały wykorzystuje się do wymiany stopni?

Gdy zostanie podjęta decyzja o wymianie stopni i o tym jak będą w przyszłości prezentować się schody, pora na zgromadzenie potrzebnych materiałów.

Proces ten rozpoczyna się od wyboru rodzaju obicia schodów. Na rynku jest duży wybór produktów. Należy wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają.

Popularnym wyborem jest drewno. Odpowiednio oczyszczone i przygotowane prezentuje się naprawdę gustownie. Jeśli jest w należyty sposób zaimpregnowane może spełniać swoją rolę latami. Trzeba zaznaczyć, że deski sosnowe lub dębowe nigdy nie będą w pełni jednolite. Będzie to wpływać na ogólny wygląd schodów. Jest to sprawa gustu domowników.

Jeśli naszym celem jest uzyskać efekt jednolitości, wtedy powinniśmy zainwestować w panele. Są to materiały, które z powodzeniem można dopasowywać do wszystkich {typach(ów)|rodzajach(ów)|stylach(ów) aranżacji. Potencjalne ubytki, które pokażą się na panelach stosunkowo łatwo naprawić. Często wystarcza wymiana jednej części, aby unormować sytuację. Ponadto panele łatwiej jest utrzymać w czystości. Nie potrzebują też okresowej konserwacji.

Oprócz tego, do montażu potrzebny jest zestaw narzędzi i dobry klej. Mimo, że impregnacja nie zawsze jest wymagana, warto ją uskuteczniać. Czas zainwestowany na tą aktywność się opłaci – schody dłużej będą wyglądać jak nowe.

Decydując o rodzaju obicia schodów, niegłupim pomysłem jest zapoznanie się z ofertą miejscowych producentów. Nierzadko można spotkać drewno w okazyjnej cenie. Takie, rzemieślniczo cięte drzewo wspaniale dekoruje schody. Elbląg jest tutaj ciekawym przypadkiem. Lokalne tartaki słyną ze swojej solidności. Tamtejsze drewno cechuje się wytrzymałością i pięknym leśnym zapachem.