Nie można nie zgodzić się, że szafa to jeden z najbardziej istotnych elementów, które muszą być w każdym mieszkaniu. Z tego powodu należy zdecydować się na taką, która spełni wszystkie wymagania domowników. Szafa musi być przede wszystkim użytkowa, ale również dobrze się prezentować i nie zajmować przesadnie dużo miejsca. Czy lepiej w związku z tym zdecydować się na gotowe szafy czy szafy na wymiar?

Nie możesz nic dobrać – zdecyduj się na szafy na wymiar

Nade wszystko istotnym czynnikiem, który znacząco wpływa na tę decyzję, jest wielkość pomieszczenia i jego charakterystyka. Najbardziej niewdzięcznie będzie w przypadku mniejszych mieszkań – w takiej sytuacji bardzo dobrze wiemy, że istotny jest każdy centymetr kwadratowy. W związku z tym należy zaplanować zakup szafy bardzo szczegółowo, żeby później nie żałować. Rzecz jasna można nieustannie zwiedzać różnorakie sklepy meblowe w poszukiwaniu czegoś, co spełni wszystkie twoje oczekiwania, ale tutaj na pomoc przychodzą szafy na wymiar.

Oczywiście jest to wyjście trochę droższe od gotowej szafy, ale szafy na wymiar charakteryzują się tym, że można je wpasować tak naprawdę w każde miejsce. Niezależnie od tego, jak Twoje mieszkanie jest małe, szafy na wymiar sprawią, że oszczędzisz bardzo dużo miejsca i będziesz cieszyć się komfortem użytkowania oraz pełną funkcjonalnością tego mebla.

Dobry stolarz to postawa

Szafy na wymiar wymagają pewnych konsultacji ze stolarzem, który powinien przede wszystkim na własne oczy obejrzeć i zmierzyć miejsce, w którym chcemy umieścić szafę, a sam proces produkcji trwa często nawet kilka tygodni. Pomimo to warto się tego podjąć i zapłacić nieco więcej, by cieszyć się ogromną wygodą podczas codziennego korzystania z szafy na wymiar. Wielu stolarzy oferuje także niezwykle interesujący design proponowanych mebli.

Warto poświęcić więcej czasu, by znaleźć dobrego firmę. Dzięki temu zyskamy szafy na wymiar, które posłużą nam długie lata. Zwłaszcza w okolicach większych miejscowości, takich jak np. Gdańsk, jest ich na prawdę dużo.

Szafy tworzone na wymiar są bardzo dobrym rozwiązaniem do nieszablonowych miejscówek, niewielkich pokoi, sypialni a także przedpokoju. Wszędzie tam, gdzie odczuwasz potrzebę maksymalnego wykorzystania szczeliny powinieneś wstawić szafę na wymiar. Niesamowicie istotne jest jednak właściwe opracowanie jej projektu. Niepoprawnie zaprojektowana szafa na wymiar będzie zmorą lokatorów.

W sklepie Skamo – szafy na wymiar zlecisz wykonanie szafy na lata.

Szafa na wymiar czy tradycyjna – którą wybrać?

Szafa na wymiar będzie idealna w każdym miejscu, gdzie wnęka jest niestandardowych rozmiarów. Takim przykładem będzie skośny sufit lub miejsce pod schodami. Pomyśl o tym typie szafy jeśli masz mało miejsca i chciałbyś mieć szafę na całą wysokość pokoju, tak aby maksymalnie spożytkować wolną przestrzeń. Poza tym szafa zrobiona na wymiar jest doskonała do zagospodarowania każdego typu spiżarni lub garderoby. Utwórz ją także jeśli masz w mieszkaniu jakąś wnękę. Prawdopodobnie nie wykorzystasz jej w żaden inny sposób, a będziesz mieć dużo nadmiarowego miejsca do magazynowania. W takiej szafie dobrze się przechowuje nie tylko ubrania i buty, ale także chemię gospodarczą, suche jedzenie czy sprzęty AGD.

Projekt szafy na wymiar – jak powinien wyglądać?

Szafę na wymiar możemy zaplanować własnoręcznie albo możemy zatrudnić do tego architekta. Najłatwiej będzie zaplanować początkowy projekt na kartce, ale istnieją również specjalne aplikacje komputerowe, które uproszczą Ci stworzenie projektu Twojej szafy.

W zależności od pomieszczenia, w jakim chcesz ją postawić, ale również od tego, jakie rzeczy będziesz chciał w niej przechowywać, szafa powinna mieć różne wymiary.

Jeśli szafa ma zostać postawiona w przedpokoju i chcesz w niej trzymać większe urządzenia, takie jak odkurzacz albo mop – zaplanuj ją głębszą, dodaj mniejszą ilość półek, ale wstaw je bardziej przestronne. Jeśli natomiast będzie to szafa na wymiar znajdująca się w sypialni, w której będą ubrania – pomyśl o drążku na sukienki i płaszcze na wieszakach i niemałej ilości mniejszych półek. Weź pod uwagę, że to będzie Twoja szafa więc wszystko może być po Twojemu i nie musisz się ograniczać. Masz możliwość zaprojektować same półki, albo uwzględnić też szuflady, w sklepach wyszukasz też dużo różnych organizerów, które pomogą Ci mieć zawsze porządek.

Drzwi szafy na wymiar – jakie wybrać?

Na rynku mamy do wyboru drzwi przesuwne, otwierane a także składane. Najczęściej spotykamy te przesuwne. Ich wielką zaletą jest to, że nie zabierają miejsca po otwarciu. Mogą jednak utrudniać dostęp do wnętrza szafy, gdyż nie jesteśmy w stanie widzieć całego środka. Skrzydła otwierane nie posiadają tej wady, ale nie nadadzą się do niedużych pomieszczeń. Alternatywą są drzwi składane, które potrafią zająć niewiele miejsca, a dają możliwość zajrzenia do całej szafy na raz. Te drzwi mimo wszystko potrafią się w krótkim czasie zepsuć.

Jak widzisz zaplanowanie szafy na wymiar może być czasochłonne ponieważ jest dużo elementów, o których trzeba pomyśleć. Mimo wszystko jest to super opcja tak samo dla niedużych mieszkań, jak i dosyć przestronnych domów.