Drewniany taras w Gdańsku może stanowić świetne przedłużenie domu. Odpowiednio wykonany może służyć latami. Jest to wspaniałe miejsce do spędzania czasu w letnie dni. Można na nim organizować grille i przyjęcia na wolnej przestrzeni. Może to być też miejsce dedykowane odpoczynku(owi). Miękki fotel, książka i natura stanowią połączenie, które lubi niemal każdy. Najpierw jednak należy włożyć nieco pracy w przygotowanie tej przestrzeni. Jak to zrobić? Z jakich materiałów korzystać projektując taras drewniany?

Plusy i minusy drewnianego tarasu

Taras drewniany praktycznie w każdym wypadku dodaje uroku naszym miejscom zamieszkania. bywa, że w okresie wiosenno-letnim zmienia się on w centrum życia towarzyskiego. Wygodna(e) nawierzchnia, przestrzenność czynią to miejsce skrojone(ym) do łapania(e) promieni słonecznych.

Trzeba pamiętać, że równie istotne jest odpowiednie utrzymanie taras(u) drewniany(ego). Taka konstrukcja oprócz zalet posiada również minusy. Warto się im przyjrzeć.

Wyjdźmy od plusów. Poza tym, że taki taras dobrze wygląda, dysponuje on inne warte wspomnienia cechy. Po pierwsze jest on stosunkowo łatwy w montażu. Możliwe jest wykorzystać(nie) do jego budowy duże(ych) kawałki(ów) drewna. Sprawia to, że może to być rzeczywiście szybki proces. Co więcej drewno utrzymuje odpowiednią(e) ciepło. Nie jest zbyt gorące w lecie, ani za zimne w pochmurne dni. Jeśli w domu są małe dzieci, to istotną funkcją jaką pełnić może taras jest amortyzacja upadków. Minimalizuje tym samym ryzyko kontuzji u malucha.

Natomiast głównym zarzutem do tarasów drewnianych jest obowiązek ich impregnowania. Co pewien czas gospodarz powinien zabezpieczać drewno. Jest to tworzywo, który(e) potrzebuje środków grzybobójczych i utrzymujących je w dobrym(ej) stanie. Oprócz tego drewno jest materiałem o najniższej wytrzymałości jak na taras. Słońce mogą sprawiać, że deski zmienia(ją) kolor. Utrzymanie go w czystości też wymaga czasu. Jeśli taras ma być wykorzystywany przez długi czas warto go zadaszyć. Pozwoli to ochronić go przed zjawiskami atmosferycznymi. Są to jednak dodatkowe koszty, często niemałe.

O czym pamiętać budując taras drewniany

Aby taras cieszył oko jak najdłużej, warto mieć na uwadze kilku podstawowych reguł. Drewno tarasowe muszą być ustawione pod właściwym kątem. Trzeba je także uszczelnić. Wilgoć, która może ewentualnie zbierać się między deskami bywa zabójcza dla tarasów.

Najważniejszy jest wybór odpowiedniej jakości drewna – wytrzymałego i zdrowego. Fachowcy polecają deski z  dębu. Cechuje je długowieczność, estetyka i przyzwoita cena.

Zanim zaczniemy budowę tarasu powinno się przygotować drewno. Deski trzeba równo podzielić i oczyścić. Pierwsza dawka płynu impregnującego musi być założona przed startem prac. Potem już po zakończeniu prac drewno trzeba konserwować minimum raz w roku.

Wpływ na żywotność tarasu drewnianego mają fundamenty. Podstawy, na których będzie bazował taras muszą być dokładnie oddzielone od fundamentów budynku mieszkalnego. W odwrotnym wypadku może zostać przerwana izolacja termiczna domu. Dobrze jest tą aktywność zlecić specjaliście, ponieważ jest to bardzo delikatny punkt. 

Czego się wystrzegać podczas budowy tarasu drewnianego

Źle wykonany taras ściąga na posiadacza dodatkowe koszty i kłopoty. Warto przed decyzją poznać zagadnienie. Pozwala to wyciągnąć morał z pomyłek innych. 

Należy więc zwracać dużą uwagę na zespół odprowadzający wodę. Inaczej mówiąc trzeba zadbać o odpowiednie(y) spad w kierunku budynku. Upewnij się także czy deski są należycie uszczelnione – tak aby nie wpadała między nie woda. Taras drewniany zawsze musi być dostosowany do stopnia nasłonecznienia. Jeśli nie będzie, taras szybciej ulegnie zniszczeniu. Projektując taras weźmy pod uwagę nasze i domowników potrzeby. Oszczędzi to czasu i kosztów związanych z potencjalnymi poprawkami.

Jeśli nie jesteśmy pewni naszych(m) zdolności(om) warto zamówić firmę. Dla specjalistów budowa tarasu to szybka i łatwa robota. Ty dzięki temu zyskujesz pewność, że wszystko będzie jak trzeba.