Wymagania jakie powinna spełniać dowolna toaleta publiczna

 Aktualnie w każdym miejscu publicznym musi znajdować się odosobniona toaleta, z dostępem do bieżącej wody, środków higienicznych oraz suszarki do dłoni. Te restrykcje narzucone są prawnie. Bardzo dużo osób nadal z oporem używa toalet, ponieważ miejsca te kojarzą im się z brudem, brakiem higieny czy ogólnym porządkiem pozostawiającym dużo do życzenia. Obecne rozporządzenia prawne i względy sanitarno-higieniczne nie pozwalają na taką sytuację. Toalety publiczne są cykliczne czyszczone i utrzymywane w nienagannym porządku.

Zdarza się jednak, że toaleta w miejscu publicznym została nieprzystosowana do osób korzystających. Zwykle kwestią problematyczna jest też niewielka powierzchnia, jaką zajmuje, co często wywołuje trudności związane z poruszaniem się po takiej łazience – zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami. Inaczej projektuje się toalety dla szkół oraz innych placówek edukacyjnych, a inaczej dla szpitali czy galerii usługowo-handlowych. Ważne, by w trakcie projektowania takiego miejsca przyjrzeć się potrzebom przyszłych użytkowników.

W punktach gastronomicznych, usługowych , edukacyjnych czy w placówkach medycznych powinna znaleźć się toaleta publiczna, która musi być zgodna z wymogami dotyczącymi higieny, wygody, poczucia bezpieczeństwa i prywatności użytkowania oraz mieć na swoim wyposażeniu stosowne urządzenia sanitarne. 

Łazienki publiczne to niewątpliwie nie tylko toalety, ale również punkt, w którym można skorzystać z prysznica. Tego typu wyposażenie spotykane jest na przykład na stacjach benzynowych przy trasach często używanych przez kierowców samochodów ciężarowych, jak również na kempingach oraz obozowiskach. Wyposażenie łazienek a także urządzenia sanitarne użyteczności publicznej tego typu również musi odznaczać się trwałością, starannością i odpornością na awarie.

Niezbędne akcesoria do łazienek publicznych 

 Akcesoria do łazienek publicznych renomowanych producentów to niezwykle duży wybór produktów przeznaczonych do wyposażenia toalet publicznych. Dla zaoszczędzenia przestrzeni oraz rozplanowania przestronnej toalety publicznej, konieczne są akcesoria do toalet, które umożliwią zachować ład oraz prządek, bez wprowadzania chaosu. Wyposażenie toalet ogólnodostępnych wiąże się z organizacją miejsca i powierzchni w nich, dlatego znajdziemy tutaj przede wszystkim stanowiska do przewijania niemowląt, dozowniki do dezynfekcji, dozowniki nakładek na muszle sedesowe, zasobniki na foliowe woreczki a także pojemniki na torebki sanitarne. Urządzenia sanitarne gwarantują zorganizowaną przestrzeń łazienki a także bezproblemowe utrzymanie jej w higienicznym porządku.

Nieodzownym komponentem dowolnej łazienki publicznej stały się dozowniki do dezynfekcji. Należy zadbać, aby akcesoria do łazienek publicznych a także urządzenia sanitarne zrobione zostały przez cenionych producentów, gdyż będziemy mieć wówczas gwarancję, że są one najlepszej klasy. Niekiedy niedrogie wyposażenie łazienki jest jedynie pozorne, gdyż zakup u niesprawdzonego producenta może okazać się nieudany a urządzenia sanitarne awaryjne, w związku z czym w niedługim terminie niezbędna stanie się ich wymiana na kolejne.

Normą jest, że działają osobne toalety publiczne dla kobiet i mężczyzn. W toaletach publicznych przeznaczonych dla kobiet montuje się miski WC, natomiast w sanitariatach dla panów także pisuary. 

Przy montowania pisuarów w toalecie należy koniecznie przeanalizować odległości między nimi, chodzi o to, aby realne stało się komfortowe korzystanie z nich. W chwili, kiedy w toalecie znajdują się dwa lub więcej pisuarów, zaleca się, żeby przynajmniej jeden z nich był zamontowany na takiej wysokości, aby również dziecko mogło go użyć. Jeżeli chodzi o miski WC powinny być one zamontowane w kabinach odpowiednio dużych, by dawały nieskrępowanie ruchów. Odpowiednim pomysłem są także charakterystyczne haczyki łazienkowe, które umożliwiają komfortowe zawieszenie ubrania wierzchniego. 

Zmorą kobiecych toalet stały się odwieczne kolejki. Najprostszym rozwiązaniem problemu długich kolejek do damskich toalet jest montaż zwiększonej ilości kabin sanitarnych w toaletach dla pań. Związane jest to niewątpliwie z koniecznością zagospodarowania zwiększonej powierzchni na toaletę dla kobiet, co należy uwzględnić już na etapie projektu.