Być może projektujesz właśnie dom i zastanawiasz się jakie drzwi wziąć? A może planujesz odświeżenie mieszkania i chcesz wymienić ten fundamentalny czynnik? Jeżeli nurtuje Cię zagadnienie drzwi, ten tekst jest dla Ciebie

Na co zwrócić uwagę kupując drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne są bardzo istotną składową naszego domu. To one są odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo, jak również komfort życia w lokalu. Drzwi wejściowe poza tym, że coraz częściej są przyjemne dla oka, mają za zadanie być wytrzymałe, zrobione z solidnych surowców.

Od gatunku drzwi zewnętrznych zależy wygoda naszego życia. W głównej mierze dlatego, że przeciętne drzwi wejściowe nie będą nas dobrze chroniły przed zimnem i będą wpuszczały bardzo dużo dźwięków, które mogą być uciążliwe, tym bardziej kiedy żyjecie w bloku.

Warto także spojrzeć na to czy drzwi są odporne na ogień i czy są odporne na uszkodzenia. To ostatnie głównie powinno zwrócić uwagę właścicieli psów i kotów, które mogą podrapać albo pogryźć drzwi.

Które drzwi zewnętrzne kupić?

Drzwi zewnętrzne spotykamy jedno i dwuskrzydłowe, przeszklone i pełne. Wybór jednego typu będzie zależał od tego czy mieszkamy w bloku czy w domku jednorodzinnym. Niestety ale żyjąc w bloku nie możemy kupić drzwi dwuskrzydłowych i najczęściej jesteśmy ograniczeni do konkretnych wymiarów ościeżnicy. Jedyne co możemy spersonalizować to surowiec, z jakiego zostaną wykonane.

Wtedy możemy wziąć pod uwagę drzwi drewniane. Drewno nie jest odporne na wilgoć wobec tego takie drzwi bardzo dobrze sprawdzą się w klatkach a także pod zadaszeniami. Występują w przeróżnych kolorach i wzorach, są niesamowicie twarde i gwarantują dobrą izolację termiczną i akustyczną. Ich wadą jest to, że są drogie i łatwo jest je uszkodzić.

Kolejnym modelem są drzwi wykonane ze stali, które są super drzwiami antywłamaniowymi. Tego rodzaju drzwi są odporne na ogień i czynniki mechaniczne, są stosunkowo niedrogie, ale mają wysoki współczynnik przenikania ciepła i zapewniają małą izolację akustyczną.

Kolejny rodzaj materiału, z którego tworzone są drzwi to PCV. Te drzwi zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną. Znajdziemy je w wszelakich wzorach i kolorach i są zdecydowanie najtańszą alternatywą drzwi zewnętrznych. Niestety są też podatne na odkształcenia i z biegiem lat mogą przestać się domykać.

Czym charakteryzują się drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne kupimy w najróżniejszych wzorach i kolorach, wykonane z przeróżnych materiałów. To przede wszystkim od nich uzależnione jest jak będzie odczuwane nasze mieszkanie. Warto zharmonizować je ze stylem i kolorem domu, ale nie zapominać przy tym o wskaźnikach.

Drzwi jednoskrzydłowe są wyjątkowo wszechstronne a dodatkowo dźwiękoszczelne. Drzwi dwuskrzydłowe będą pasowały do wysokich pokoi. Drzwi przesuwne pasują do mieszkań w stylu nowoczesnym i loftowym. Poza tym zajmują niewiele przestrzeni. Możemy kupić także drzwi harmonijkowe, które identycznie jak przesuwne zajmują mało miejsca, ale nie są wytrzymałe i dźwiękoszczelne.

Jak widzicie wybór drzwi jest przyzwoity i tylko my decydujemy czy preferujemy zainwestować w bezpieczeństwo ale mieć kiepską izolację cieplną, czy odwrotnie. Pamiętajcie jednak, że nie jest do końca istotne z jakiego materiału drzwi będą wykonane, musicie zwrócić uwagę na ich jakość. Nawet drewniane drzwi mogą szybko zniszczyć się jeżeli nie będą porządnie wykonane.