Fotowoltaika staje się współcześnie coraz popularniejsza. Jest to nie tylko bardzo przyjazne dla środowiska, ale też ekonomiczne rozwiązanie. Instalacja fotowoltaiczna powinna być odpowiednio przemyślana – pozwoli to przede wszystkim sporo zaoszczędzić. W tym celu powinno się zacząć od jej szczegółowego zaprojektowania. Od czego powinno się zacząć montaż fotowoltaiki?

Partnerem tekstu jest przedsiębiorstwo technit.pl – fotowoltaika Gdańsk.

Instalacja fotowoltaiczna zaprojektowana na miarę

Projekt instalacji fotowoltaicznej powinien uwzględniać wszystkie parametry budynku, na którym mają być zamontowane panele. Niezwykle ważne, by był on także dopasowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców. W projekcie pracownicy szczegółowo rozpiszą budowę dachu – jego kąt nachylenia, kształt i wymiary, a także rodzaj pokrycia. Na projekcie znajdują się również parametry terenowe oraz zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną – żeby to oszacować, powinno się wziąć pod uwagę zarówno dotychczasowe, jak i przewidywane zużycie energii elektrycznej.

Projekt instalacji fotowoltaicznej – samodzielnie czy z pomocą firmy fotowoltaicznej?

Na początku powinno się zaznaczyć, że stworzenie projektu instalacji fotowoltaicznej nie jest łatwym zadaniem. Samodzielne zabranie się za to nie będzie najlepszym wyjściem – wymaga dużo czasu i zaangażowania, a także dużej znajomości fotowoltaiki.

Znacznie wygodniej jest skorzystać z oferty firm fotowoltaicznych. Profesjonaliści całkowicie profesjonalnie podejdą do zagadnienia, a klient nie musi się już niczym martwić. Dobra ekipa przyśpieszy czas realizacji instalacji fotowoltaicznej. Co więcej, wykonana instalacja będzie wysokiej jakości. Projekt zostanie dopasowany do wszystkich wymogów technicznych czy terenowych.

Jak przebiega zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej?

Pracownicy zaczną od przeprowadzenia wywiadu z mieszkańcami, żeby lepiej poznać ich wymagania oraz aktualne wykorzystanie prądu. Później oszacują zużycie energii i dopasują odpowiednio wydajną instalację. Podczas planowania najlepszej instalacji pracownicy uwzględnią straty wywołane zacienieniem. Na projekcie będzie rozpisany układ przewodów i łączenia z instalacją elektryczną wewnętrzną. Projektant określi miejsce montażu falownika.