Dobór właściwych kwiatów na wiązankę lub wieniec

Trafiają się w życiu każdego z nas takie chwile, gdy słowa nie potrafią wyrazić tego co przeżywamy. Jedną z takich okazji będzie pogrzeb bliskiej osoby. Kwiaty są wtedy przepięknym sposobem, by wyrazić swoje emocje. Wyrażają ubolewanie i pamięć po ludziach, którzy odeszli. 

Wyjątkowo istotną kwestią stał się wybór właściwych kompozycji na pochówek. O doborze kompozycji na grób czy na ceremonię pogrzebową decyduje sporo elementów takich jak zażyłość, którą się darzyło zmarłego, zasobność portfela czy nasze własne gusta. W trakcie zamawiania kompozycji na grób bardzo istotne są staranne a także precyzyjne ustalenia, aby florysta był w stanie wykonać sumiennie taką kompozycję, jaka jest od niego oczekiwana, zwłaszcza, że tego typu wyroby funeralne nie należą do najtańszych. 

W Polsce zostało przyjęte, że na ceremonię pogrzebową przynosi się kwiaty żywe. Chociaż w wielu kwiaciarniach nie brak wiązanek pogrzebowych oraz wieńców pogrzebowych wykonanych ze sztucznych kwiatów, które często wyglądają równie dobrze, co żywe prace, ich zamawianie nie jest polecane. Nie ma ściśle określonych reguł, które wskazują, czy osoba uczestnicząca w pochówku powinna przynieść bukiet, wieniec pogrzebowy a może jednak wiązankę pogrzebową. Należy jednak na spokojnie rozważyć tę sprawę i wybrać takie rozwiązanie, które będzie uwzględniało stopień zażyłości z nieboszczykiem. Najbliższa rodzina i przyjaciele zamawiają bardzo duże wieńce pogrzebowe, z kolei dalsi znajomi decydują się na niewielkie, proste wiązanki pogrzebowe.

Popularnymi kwiatami na pogrzeby stały się kalie i to właśnie one są z reguły wybierane na kompozycje funeralne, jednak nie ma przeszkód, aby przy wykonywaniu wiązanki na cmentarz zastosować inne gatunki kwiatów. Nie jest istotne czy są to złocienie, goździki, róże albo inne odmiany. Wybór kwiatów powinien być zależny od upodobań bliskich, tak samo jak wybór koloru wstęg żałobnych. Szacując cenę kompozycji pogrzebowych, zmuszeni jesteśmy wziąć pod uwagę parę kwestii. Znaczenie ma usytuowanie kwiaciarni – te w sporych miejscowościach są zwykle droższe, identycznie jak te zlokalizowane w pobliżu cmentarzy. Istotny jest też prestiż konkretnego zakładu florystycznego.

Na koszt bukietu wpływa oczywiście gatunek kwiatów, ich ilość oraz powszechność. Im mocniej popularna roślina, tym niższy jej koszt. Gerbery, goździki, chryzantemy, drobne różyczki – gwarantują nam duże oszczędności. Na koszt ma również wpływ to czy wiązankę pogrzebową odbieramy sami a może ma być doręczona na ceremonię pogrzebową. Kwiaciarnie w Szczecinie dają wybór swoim nabywcom. 

Czy istnieje różnica pomiędzy wieńcem pogrzebowym a wiązanką pogrzebową?

Do najpopularniejszych kompozycji na grób należą wieńce i wiązanki, które różnią się metodą rozmieszczenia kwiatów, rozmiarem a także ceną.

Przyjęte jest, że najbliżsi krewni decydują się na pokaźnych wymiarów wieńce pogrzebowe. Ułożenie to wyróżnia się kształtem. Rośliny układa się tutaj najczęściej na planie koła albo łezki, umieszczając je na specyficznym podkładzie roślinnym. Wieniec jest dość twardy a także wytrzymały, rośliny będą tutaj poukładane w regularną kompozycję, dopełnione zielonymi wstawkami i zwieńczone wstęgą ze słowami pożegnania. Wieńce pogrzebowe zwykle są bardzo okazałe, do ich stworzenia wykorzystuje się przeróżne gatunki roślin. Łącznie wykorzystuje się tutaj nawet kilkadziesiąt sztuk kwiatów. Stąd też bierze się cena takiej formy. W zależności od wielkości może ona kosztować parędziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Wybierając mniejszy wieniec pogrzebowy, jesteśmy w stanie nieznacznie zaoszczędzić.

Innym typem kwiatów umieszczanych na grobowcach są wiązanki pogrzebowe. To nieco drobniejsze kompozycje, które będą jednocześnie sporo tańsze aniżeli tradycyjne wieńce. Do ich zrobienia używa się bardzo często kilkanaście sztuk roślin, co automatycznie zniża cenę. Wiązanki pogrzebowe są nieduże, średnie oraz bardzo duże i to zdecydowanie rzutuje na ich koszt. Ceny wiązanek zaczynają się nawet od 40 złotych. Szczecin, tak jak i większość miejscowości w kraju umożliwia szeroki wybór kompozycji na grób zrobionych z dowolnych kwiatów, dowolnej wielkości a także przystosowanych do zasobności portfeli. Niezależnie od tego, jakie formy zamówimy, pamiętajmy, że są one tylko symbolem. Czy to ogromny wieniec, czy mniejsza wiązanka lub jedna róża – wszystkie one odnajdą się równie świetnie. Tym, co naprawdę się liczy, to nasza pamięć a także gest, który wykonujemy w kierunku zmarłego oraz jego bliskich.