Czy w Czarnogórze są rekiny?
Czarnogóra to kraj, który każdego roku zyskuje na popularności wśród turystów szukających idealnego kierunku na wakacje. Ma on bowiem wiele do zaoferowania przybywającym do niego urlopowiczom, a mowa tutaj między innymi o pięknych plażach, cudownych widokach, rozwiniętej infrastrukturze, przepysznej kuchni oraz mnóstwie zabytków, które rozsiane są niemal po całym jego terenie. Do tego trzeba dodać też niezwykle malowniczy krajobraz, wszak z jednej strony Czarnogóra leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, którego wody zaskakują czystością i wspaniałymi kolorami, z drugiej zaś przez jej terytorium ciągną się potężne góry, których szczyty gdzieniegdzie sięgają chmur. To wszystko powoduje, że kraj ten jest doskonałą destynacją zarówno dla osób, które kochają błogi wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody, jak i tych, które uwielbiają pływać, wędrować, zwiedzać i aktywnie spędzać czas. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że w jej wodach czai się pewne niebezpieczeństwo i chodzi tutaj o rekiny. Jakie więc gatunki występują w Czarnogórze i czy na jej terenie często dochodzi do ich ataków? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Co należy wiedzieć o rekinach w Czarnogórze?
2. Jakie rekiny można spotkać w Czarnogórze?
3. Czy zdarzają się ataki rekinów w Czarnogórze?
4. Czy pływanie w morzu w Czarnogórze jest bezpieczne?
5. Jak się zachować, gdy zobaczy się rekina??
Co należy wiedzieć o rekinach w Czarnogórze?
Czarnogóra to kraj, który leży nad Morzem Adriatyckim, na półwyspie Bałkańskim, w południowej części Europy. Akwen, nad którym się znajduje stanowi idealne warunki do bytowania wielu morskich stworzeń, w tym właśnie rekinów, których w wodach tych żyje około 50 gatunków, w tym między innymi żarłacz błękitny, żarłacz tygrysi, a nawet żarłacz biały! I choć preferują one głównie otwarte morze, w wyniku czego najczęściej pływają z dala od plaż, to trzeba wiedzieć, że czasem w poszukiwaniu pożywienia mogą podpływać też bliżej brzegu. Oznacza to więc, że w Czarnogórze można spotkać rekiny i dotyczy to zarówno otwartych wód, jak i tych na wybrzeżu.
Jakie rekiny można spotkać w Czarnogórze?
W Morzu Adriatyckim żyje około 50 gatunków rekinów, w tym między innymi wspomniany wcześniej żarłacz błękitny, żarłacz tygrysi oraz żarłacz biały, a także żarłacz brunatny, żarłacz białopłetwy, rekin olbrzymi, ostronos atlantycki, rekinek psi, koleń pospolity oraz sześcioszpar szary. Na szczęście większość z nich zazwyczaj trzyma się na uboczu i pozostaje w głębszych wodach, przez co nie jest łatwo wypatrzyć je w pobliżu plaż. To samo dotyczy tych niebezpiecznych gatunków, czyli żarłacza błękitnego, żarłacza tygrysiego i żarłacza białego, które choć czasem wpływają do Morza Adriatyckiego w poszukiwaniu jedzenia, w tym głównie tuńczyków, to zazwyczaj nie zbliżają się do ludzi, ponieważ nie stanowimy dla nich źródła pożywienia, w związku z czym rekiny te zwyczajnie nie są nami zainteresowane. Mimo to, zawsze przy kontakcie z nimi trzeba zachować wzmożoną ostrożność, aby ich nie prowokować, a tym samym nie stać się celem ataku.
Czy zdarzają się ataki rekinów w Czarnogórze?
Do tej pory odnotowano jedynie 3 ataki rekinów w Czarnogórze, w tym zaledwie jeden śmiertelny. Pierwszy atak miał miejsce w 1914 roku, kiedy to rekin zaatakował łódź rybacką, drugi w 1955 roku, kiedy to rekin zaatakował ofiarę w trakcie pływania, a atak zakończył się śmiercią i trzeci, gdy turysta skoczył do wody z klifu i został zaatakowany przez rekina, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Jak więc widać, do ataków tych wzbudzających strach stworzeń dochodzi bardzo rzadko, ale mimo to trzeba pamiętać, że choć rekiny unikają ludzi, to przy kontakcie z nimi powinno się zachować ostrożność, aby ich nie sprowokować. Dotyczy to szczególnie tych niebezpieczniejszych gatunków, czyli żarłacza błękitnego, żarłacza tygrysiego i żarłacza białego, które są zaliczane do najgroźniejszych rekinów. Oczywiście trzeba też pamiętać o tym, że największa szansa ich spotkania jest po wypłynięciu na otwarte morze, o czym doskonale wiedzą miejscowi rybacy, którzy często wyławiają je ze swoich sieci.
Czy pływanie w morzu w Czarnogórze jest bezpieczne?
Pływanie w morzu w Czarnogórze jest jak najbardziej bezpieczne, zwłaszcza jeżeli będzie przestrzegało się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Szansa na zobaczenie rekinów tuż przy brzegu jest bowiem niewielka, w związku z czym nie trzeba obawiać się, że spotka się je podczas różnego rodzaju aktywności w miejscowych wodach. Oznacza to więc, że w trakcie spędzania wakacji w tym wspaniałym kraju można z powodzeniem cieszyć się najciekawszymi atrakcjami w Czarnogórze, czyli plażowaniem, pływaniem, snurkowaniem i nurkowaniem w krystalicznie czystym Morzu Adriatyckim, które zachwyca swoją piękną, lazurową barwą. Podczas tych kąpieli można podziwiać wiele kolorowych rybek, a niektórzy szczęśliwcy będą mieli możliwość spotkania również żółwi i delfinów, które niekiedy pojawiają się nawet w pobliżu plaż! Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że w akwenie tym żyje też wiele gatunków rekinów, dlatego mimo niewielkich szans na ich zobaczenie, zawsze trzeba zachować ostrożność.
Jak się zachować, gdy zobaczy się rekina?
Spotkania z rekinami w Czarnogórze należą do rzadkości, ale pomimo tego warto wiedzieć, jak w przypadku takiej sytuacji się zachować. Absolutną podstawą jest więc pływanie blisko brzegu, tak aby w razie zagrożenia móc szybko i sprawnie się ewakuować, zwłaszcza że im głębsza woda, tym większa szansa na spotkanie drapieżnika. Jeżeli jednak znajdujemy się już w wodzie na tyle głęboko, że nie będzie szansy na ucieczkę, wtedy po zauważeniu rekina należy zachować całkowity spokój, ponieważ wykonywanie gwałtownych ruchów może sprawić, że przyciągniemy jego uwagę, a to z kolei może skończyć się jego atakiem. Kolejnym ważnym elementem jest zlokalizowanie celu, który w razie konieczności stanie się naszym schronieniem i mowa tutaj o rafie koralowej, skale lub pomoście, za którymi w przypadku podpłynięcia rekina będzie można się schować. Do tego dobrym pomysłem będzie obserwowanie jego zachowań, ponieważ jeżeli drapieżnik ten nie zaczyna zataczać wokół nas kół, zmniejszając odległość, prawdopodobnie oznacza to, że nie jest nami zainteresowany i za chwilę zostawi nas w spokoju, a dodatkowo nie można zapomnieć też o tym, że w żadnym wypadku nie powinno się prowokować tych stworzeń, pływając za nimi, dotykając ich lub naruszając ich przestrzeń.